Rozhodnutie Európskej únie začať prístupové rokovania s Ukrajinou a Moldavskom a udeliť Gruzínsku postavenie kandidáta na členstvo len výrazom politickej podpory a v mnohom sa opiera o želanie rozhnevať Rusko, uviedol hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov.
Peskov podľa tlačových agentúr zdôraznil, že vstup Ukrajiny do EÚ je veľmi vzdialenou vyhliadkou, keď prístupové rokovania môžu trvať roky aj desiatky rokov.
"Európska únia mala vždy pomerne prísne kritériá pre vstup a v súčasnosti je jasné, že ani Ukrajina, ani Moldavsko tieto kritériá nespĺňajú. Aj bez toho EÚ teraz neprežíva najlepšiu dobu vo svojej histórii, ako z hľadiska fungovania únie, tak z ekonomického hľadiska," povedal hovorca Kremľa.
Je teda podľa neho jasné, že rozhodnutie o prístupových rokovaniach je "absolútne spolitizované".
"Je to prianie EÚ týmto spôsobom vyjadriť podporu týmto krajinám, ale samozrejme by ju podobní noví členovia fakticky mohli destabilizovať. Keďže žijeme s Európskou úniou žijeme na jednom kontinente, nie je nám to ľahostajné, a preto to pozorne sledujeme," dodal Peskov podľa agentúry TASS.
Prezidenti a premiéri krajín EÚ sa vo štvrtok dohodli dať zelenú pre prístupové rokovania s Ukrajinou, hoci krajiny už takmer dva roky čelia ruskej agresii, ale kvôli odporu Maďarska sa im teraz nepodarilo dohodnúť sa na spôsobe ako poskytnúť 50 miliárd eur (viac ako 1,2 bilióna korún) na pomoc Ukrajine.
Peskov podľa agentúry Reuters vyhlásil, že Maďarsko nie je proruské, ale urobilo na Rusko dojem tým, ako dokáže hájiť svoje vlastné záujmy. Viktor Orbán je jediným vodcom v EÚ, ktorý udržuje s Kremľom blízke vzťahy, podotkla agentúra AFP.
Napriek tomu Orbán vo štvrtok rozhodnutie summitu o štarte prístupových rokovaní s Kyjevom nezablokoval, v kritickú dobu radšej opustil rokovaciu sálu.