Pozitívne ladenými vyhláseniami, avšak bez oznámenia konkrétnych krokov sa skončilo stredajšie rokovanie lídrov Spojených štátov a Mexika venované okrem iného silnejúcej migračnej kríze na hranici medzi dvoma krajinami. Tú tento rok nelegálne prekračuje aj 10-tisíc utečencov denne, čo spôsobuje značné problémy americkým úradom a vyvoláva čoraz väčší tlak na administratívu prezidenta Joea Bidena.
Jeho vládu na rokovaní v Mexiku zastupovali šéf americkej diplomacie Antony Blinken a minister pre vnútornú bezpečnosť Alejandro Mayorkas.
Mexiko chce spolupracovať
Ten po stretnutí s mexickým prezidentom Andrésom Manuelom Lópezom Obradorom a členmi jeho kabinetu hovoril o "veľmi produktívnej" schôdzke a o odhodlaní Mexika pokračovať v spolupráci ohľadom zvládania migrácie. Obrador vo vlastnom vyhlásení oznámil dosiahnutie "dôležitých dohôd" bez toho, aby poskytol akékoľvek podrobnosti, uviedla agentúra Reuters.
Mexiko je pre USA kľúčovým partnerom v potláčaní nelegálnej migrácie a Washington podľa agentúry AP aktuálne dáva najavo, že po susednej krajine chce tvrdší postup proti utečencom, ktorí mieria k hraniciam Spojených štátov. Americká vláda okrem iného tento mesiac dočasne uzavrela dva železničné hraničné priechody, aby tamojší colníci mohli pomáhať preťaženým pohraničníkom na iných miestach.
Cez americko-mexickú hranicu tento rok migranti prúdia v rekordných počtoch. Prichádza predovšetkým zo samotného Mexika a latinskoamerických či karibských krajín, kde pandémia covidu-19 ešte umocnila existujúcu nestabilitu. Pred chudobou a násilím sa však snažia do USA utiecť aj ľudia z Afriky alebo Ázie.
Bidenova vláda sa snaží rôznymi spôsobmi migrantov od cesty k hranici odrádzať, jej stratégia kombinujúca reštrikcie a programy pre prijímanie ľudí z konkrétnych krajín však zatiaľ žiadaný efekt nemá.
Humanitárna katastrofa
Pohraničná stráž minulý týždeň za jediný deň zadržala viac ako 10-tisíc ľudí a dostáva sa na hranice svojich možností, napísal v novej reportáži denník The New York Times. "Je to humanitárna katastrofa," povedal denníku veliteľ jednej z hliadok Scott Carmon.
Podľa nemenovaného amerického činiteľa Mexiko pri stredajšom rokovaní prezentovalo návrhy ohľadom potierania aktivít pašerákov ľudí. Agentúra AP za pravdepodobný signál o ďalšom vývoji označila aktuálny zásah mexických úradov proti stanovému mestečku, ktoré vlani vyrástlo pri meste Matamoros a kde v istom momente pobývalo na 1500 migrantov.
Mexická strana po stretnutí s Blinkenom a Mayorkasom okrem iného uviedla, že z rozhovorov vzišla dohoda na tom držať do budúcnosti hraničné priechody otvorené.
Šéfka mexickej diplomacie Alicia Bárcenaová novinárom povedala, že témou rokovaní s Američanmi bola aj "ekonomická stránka" a "štrukturálne príčiny migrácie". Podľa prezidenta Obradora o niekoľko dní skôr šéf Bieleho domu Biden zavolal svojmu náprotivku a uviedol, že "musíme spoločne hľadať riešenie".
Bidena pre krízu na južnej hranici USA dlhodobo kritizujú republikánski politici, v posledných mesiacoch však prezident čelí tiež nevôli niektorých straníckych kolegov z Demokratickej strany. Guvernérka Arizony Katie Hobbsová napríklad pred Vianocami vyhlásila, že "federálna vláda odmieta robiť svoju prácu", keď oznamovala nasadenie jednotiek národnej gardy na hranici s Mexikom.
Americkí a mexickí predstavitelia chcú znovu o probléme rokovať v januári, tentoraz vo Washingtone, oznámil podľa Reuters zdroj z amerického ministerstva zahraničia.