Izraelský minister obrany Joav Galant dnes načrtol plány Izraela na ďalšiu fázu vojny proti palestínskemu hnutiu Hamas v Gaze, ktorá by sa mala vyznačovať cielenejším postupom v severnej časti tejto úzkej pobrežnej oblasti a ďalším prenasledovaním lídrov radikálnej skupiny na juhu.
Informovala o tom agentúra Reuters, podľa ktorej Izrael už začal čiastočne sťahovať svoje sily z Pásma Gazy, aby umožnil tisíckam rezervistov návrat do civilného zamestnania. Zároveň tým reaguje na silnejúci tlak medzinárodného spoločenstva na čele so Spojenými štátmi, ktoré žiadajú prechod k menej intenzívnym bojovým operáciám.
Nová koncepcia bojov
"V severnej oblasti Pásma Gazy prejdeme na novú koncepciu bojov v súlade s vojenskými úspechmi v teréne," uviedol Galantov úrad vo vyhlásení, ktoré predstavuje hlavné princípy ministrovej predstavy o ďalších fázach vojny.
Minister v správe uviedol, že operácie na severe pásma budú zahŕňať nehodu, búranie tunelov, cielené letecké a pozemné údery a akcie osobitných jednotiek. Na juhu, kde teraz prebýva väčšina z celkových 2,3 milióna obyvateľov obliehaného pásma, často v stanoch a provizórnych prístreškoch, bude armáda pokračovať v pozemnej operácii v snahe o likvidáciu veliteľov Hamasu a oslobodenie rukojemníkov.
"(Operácia) bude pokračovať tak dlho, ako to bude považované za nevyhnutné," uvádza sa vo vyhlásení.
Slobodná operácia
Po vojne už Hamas nebude Pásmo Gazy ovládať a Izrael si vyhradzuje právo na tomto území slobodne operovať, uviedol Galant. Dodal však, že v oblasti nebudú prítomní izraelskí civilisti a spravovať ju budú palestínske úrady.
"Obyvatelia Gazy sú Palestínčania, a preto ju budú mať na starosť palestínske orgány pod podmienkou, že nebude dochádzať k nepriateľským akciám alebo hrozbám voči štátu Izrael," uvádza sa vo vyhlásení.
Izrael začal vojenskú ofenzívu v Pásme Gazy v odvete za krvavé útoky Hamasu zo 7. októbra, pri ktorých palestínski ozbrojenci v izraelskom pohraničí povraždili na 1200 ľudí a zhruba 240 odvliekli do Gazy ako rukojemníkov.
Následné izraelské bombardovanie a pozemné operácie v Pásme Gazy si odvtedy podľa aktuálnej bilancie palestínskych úradov riadených Hamásom vyžiadali takmer 22.500 životov. Prevažná väčšina obyvateľov pásma bola nútená opustiť svoje domovy, poškodených či úplne zničených bolo podľa niektorých správ 70 percent všetkých budov.