Izrael podľa premiéra Benjamina Netanjahua nehodlá trvalo okupovať Pásmo Gazy, ani vysídliť jeho civilné obyvateľstvo, pre ktorého ochranu vraj armáda robí maximum.
Premiér tak odmietol výzvy niektorých krajne pravicových politikov, ktorí volajú po rozšírení izraelských osád na okupovaných územiach a podpore palestínskej emigrácie.
Krátky prejav v angličtine Netanjahu zverejnil na sieti X v stredu, v predvečer prvého pojednávania Medzinárodného súdneho dvora (ICJ) v Haagu o podnete Juhoafrickej republiky ohľadom údajnej genocídy Palestínčanov v Pásme Gazy.
"Izrael v Pásme Gazy bojuje s teroristami hnutia Hamas, nie s palestínskymi civilistami, a robíme tak v plnom súlade s medzinárodným právom," uviedol Netanjahu a pokračoval: "Naším cieľom je zbaviť Gazu teroristov a oslobodiť našich rukojemníkov. Keď to dosiahneme, Gaza môže byť demilitarizovaná a deradikalizovaná, čo prinesie možnosť lepšej budúcnosti pre Izrael aj Palestínčanov".
Viacerí izraelskí predstavitelia, vrátane Netanjahua, zatiaľ odmietajú výzvy, podľa ktorých by v povojnovom Pásme Gazy mala vládnuť eventuálne reformovaná Palestínska autonómia, ktorá teraz na čele s predsedom Mahmúdom Abbásom pôsobí na Západnom brehu Jordánu, druhej časti palestínskych území.
Netanjahu tiež zdôraznil, že izraelské sily "robia maximum pre to, aby znížili počet civilných obetí, zatiaľ čo Hamas robí maximum, aby počet zvýšil", keď civilistov používa ako ľudské štíty a "so zbraňou pri hlave" im často bráni v odchode do Izraelom vytýčených bezpečných zón.
V Pásme Gazy zomierajú ako obete bojov desiatky až stovky Palestínčanov denne, z toho väčšina civilistov. Od začiatku vojny ich podľa úradov ovládaných Hamasom zahynulo najmenej 23 210. Európska únia alebo Spojené štáty považujú Hamas za teroristickú organizáciu.
Haagsky súd OSN dnes začína prejednávať žiadosť JAR, podľa ktorej sa Izrael v Pásme Gazy dopúšťa genocídy, čo izraelskí alebo americkí predstavitelia odmietajú.
Naopak, napríklad Turecko či Organizácia islamskej spolupráce krok JAR podporujú. ICJ zatiaľ nebude rozhodovať o tom, či Izrael genocídu pácha, alebo nie. Dnes a v piatok si iba vypočuje argumenty oboch strán a rozhodnutie vynesie zrejme počas týždňov. Samotný proces by potom mohol trvať niekoľko rokov.