Tohtoročné americké prezidentské voľby zrejme rozhodnú iba tisícky hlasov v štátoch, ktoré v minulosti podporili niekedy demokratických, inokedy republikánskych kandidátov. Súčasná hlava štátu Joe Biden tak bude potrebovať každý hlas a oporu musí hľadať najmä u černošských voličov, ktorí môžu byť rozhodujúci. Práve u nich ale Bidenova podpora začala hlesať, píše britský denník The Guardian.
Podpora republikánov na vzostupe
Žiadneho republikánskeho prezidentského kandidáta v dejinách USA nepodporilo viac ako 13 percent černošských voličov. Demokrat Biden sa na to ale nemôže spoliehať. Novembrový prieskum pre denník The New York Times ukázal, že 22 percent černošských voličov v šiestich doteraz nerozhodných štátoch má v úmysle vo voľbách podporiť Bidenovho pravdepodobného oponenta, republikána Donalda Trumpa.
Podobne pre Bidena nepriaznivé výsledky priniesli aj ďalšie sondáže. Podľa NBC News chce Trumpa podporiť 20 percent černošských voličov, podľa CNN 23 percent. Univerzita v Chicagu sa pýtala na podporu súčasného prezidenta v tejto skupine voličov a podľa jej prieskumu by ho podporilo 63 percent z nich.
To je síce väčšina, ale ešte v roku 2020 mal Biden podporu 92 percent černošských voličov, uvádza prieskum strediska Pew Research Center. Biden tiež zaznamenal prudký pokles obľuby medzi hispánskymi voličmi, kde ho teraz podporuje 34 percent ľudí. V roku 2020 to bolo 65 percent.
Súčasný šéf Bieleho domu sa pokúsil tieto vyhliadky vylepšiť, keď v pondelok navštívil kostol Africkej metodistickej cirkvi v Charlestone v Južnej Karolíne. Práve v tejto modlitebni v roku 2015 mladý strelec presvedčený o nadradenosti belochov postrieľal deväť veriacich tmavej pleti.
Biden vo svojom prejave prirovnal Trumpovo popieranie volebných výsledkov k správaniu južanských štátov podporujúcich otrokárstvo pred občianskou vojnou v 19. storočí. Pripomenul, že menoval prvú černošskú sudkyňu najvyššieho súdu, upozornil na rekordne nízku mieru nezamestnanosti černochov a vyzdvihol zákony, ktoré znížili ceny liekov na predpis.
Tesné voľby
"Prezidentské voľby sú absurdne tesné," myslí si novinár denníka The Guardian vo Washingtone David Smith a pripomína, že v roku 2020 Biden síce získal o sedem miliónov hlasov viac, ale rozhodujúce pre výsledok volieb bolo 40-tisíc voličov v troch štátoch. Biden "vo svojom víťaznom prejave v roku 2020 poďakoval černošským voličom, čo bolo znamením, aké dôležití boli pre jeho víťazstvo".
Teraz má však časť černochov pocit, že Biden nedodržal svoje predvolebné sľuby strán volebného práva, reformy polície alebo dekriminalizácie držania marihuany. Existuje aj náznak, že niektorí černošskí voliči sú unavení z toho, že ich demokrati berú ako samozrejmosť, a majú pocit, že by za desaťročia sústavnej podpory mali získať väčšie uznanie, píše The Guardian.
"Veľká časť bežných voličov sa ale zatiaľ nerozhodla, pretože majú starosti v práci a čo uvarí na večeru. Čím viac sa budú blížiť voľby, tým dôraznejšie bude potrebné voličom pripomínať, že Trump je demagóg a to nie je cesta, ktorou by chceli ísť," uzatvára autor analýzy Smith.