Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil nočné americko-britské údery na povstalcov v Jemene za neprimerané použitie sily a obvinil USA a Britániu, že chcú z Červeného mora urobiť "krvavé more".
K úderom v Jemene sa vyjadrilo iracké ministerstvo zahraničia, podľa ktorého akcia môže viesť k rozšíreniu konfliktu v regióne. Za "prilievanie oleja do ohňa" v extrémne nebezpečnej situácii údermi označil ománsky minister zahraničia Badr Busajdí.
Neprimeraná sila
"Všetky tieto akcie predstavujú neprimerané použitie sily," povedal Erdogan dnes novinárom v Istanbule po tradičnej piatkovej modlitbe. "Amerika a Izrael používajú rovnako neprimeranú silu proti Palestínčanom a Briti idú v stopách Spojených štátov. Snaží sa vytvoriť krvavý kúpeľ v Červenom mori, "dodal podľa AFP Erdogan, ktorý patrí k najtvrdším kritikom izraelská operácia v palestínskom Pásme Gazy.
Turecký prezident dnes tiež komentoval konanie Medzinárodného súdneho dvora v Haagu, ktorý sa zaoberá juhoafrickým obvinením Izraela z genocídy v Gaze. Erdogan povedal, že Turecko prispelo "zdokumentovaním izraelských zločinov".
"Verím, že Izrael bude uznaný vinným," dodal Erdogan, ktorý už v novembri označil dianie v Pásme Gazy za genocídu, Izrael za "teroristický štát" a Hamas naopak za skupinu bojovníkov za slobodu brániacu svoju krajinu.
Obavy kvôli nočným americko-britským úderom v Jemene, ktoré sú odvetou za útoky tamojších povstalcov na obchodné lode v Červenom mori, vyjadrilo dnes okrem iného iracké ministerstvo zahraničia. Podľa neho takéto akcie nie sú riešením, ale skôr povedú k rozšíreniu vojny. Iracká diplomacia však zdôraznila, že je nevyhnutné zabezpečiť slobodu námornej plavby v medzinárodných vodách.
Intenzívne útoky
Iracká vláda minulý týždeň oznámila, že zriaďuje výbor, ktorý má pripraviť ukončenie misie medzinárodnej koalície v Iraku vedenej Spojenými štátmi. Urobila tak po tom, čo americký úder v Bagdade zabil veliteľa jednej z miestnych proiránskych milícií v odvete zo predchádzajúceho útoku týchto milícií na americké základne v Iraku a Sýrii.
Útoky proiránskych skupín sa zintenzívnili od začiatku vojny Izraela v Pásme Gazy. Spojené štáty majú v Iraku na 2500 vojakov a ďalších asi 900 v Sýrii.
Obavy z eskalácie napätia v regióne vyjadrila dnes tiež Saudská Arábia či Omán, ktorý susedí s Jemenom. Ománsky minister zahraničia Busajdí uviedol, že je hlboko znepokojený a že údery len prilejú olej do ohňa v tejto extrémne nebezpečnej situácii. "Vyzývame všetky strany, aby zachovali zdržanlivosť a zamerali sa teraz na prímerie v Gaze," uviedol Busajdí.