Poľský premiér Donald Tusk. FOTO: Reuters
StoryEditor

Poľsko už môže čerpať eurofondy, ktoré Únia zmrazila počas predchádzajúcej vlády

19.01.2024, 20:09
Autor:
ČTKČTK

V polovici decembra sa v Poľsku ujal vlády nový proeurópsky kabinet vedený premiérom Donaldom Tuskom, ktorý chce vzťahy s Bruselom zlepšiť a sľúbil tiež obnovenie právneho štátu.

Európska komisia potvrdila, že Poľsko spĺňa posledné tri podmienky nevyhnutné pre čerpanie 76 miliárd eur zo štrukturálnych fondov, uviedla dnes na sieti X poľská ministerka pre rozvojové fondy a regionálnu politiku Katarzyna Pelczyńská-Nalenczová.

Brusel zatiaľ informáciu oficiálne nepotvrdil. Prostriedky sa týkajú programov do roku 2027. EÚ financie určené Varšave zmrazila počas predchádzajúcej poľskej vlády pre pochybnosti o kvalite právneho štátu.

"Máme potvrdenie od Európskej komisie - Poľsko spĺňa posledné tri podmienky potrebné na plnú mobilizáciu štrukturálnych fondov - 76 miliárd eur na realizáciu programov do roku 2027," uviedla Pelczyńská-Nalenczová.

Varšavu dnes navštívil eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders a s viacerými poľskými ministrami rokoval o reformách s cieľom obnoviť právny štát v Poľsku.

V polovici decembra sa v Poľsku ujal vlády nový proeurópsky kabinet vedený premiérom Donaldom Tuskom, ktorý chce vzťahy s Bruselom zlepšiť a sľúbil tiež obnovenie právneho štátu.

Tusk v polovici decembra po stretnutí s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou informoval o tom, že EÚ pošle Poľsku do konca roka 2023 prvých päť miliárd eur. Varšava prostriedky dostala 28. decembra.

01 - Modified: 2025-02-16 09:43:14 - Feat.: - Title: Európske krajiny nebudú vytvárať spoločnú európsku armádu, vyhlásil poľský minister Sikorski 02 - Modified: 2025-02-15 15:03:38 - Feat.: - Title: Nemožno strácať čas. Európa potrebuje akčný plán k Ukrajine a vlastnej bezpečnosti, vyhlásil Tusk 03 - Modified: 2025-02-15 10:58:41 - Feat.: - Title: Inflácia v Poľsku sa v januári zrýchlila na najvyššiu úroveň za viac než rok 04 - Modified: 2025-02-14 21:09:34 - Feat.: - Title: Súd v Krakove odsúdil dvoch ruských občanov za špionáž, mali robiť nábor pre Wagnerovcov 05 - Modified: 2025-02-14 20:39:51 - Feat.: - Title: Do Poľska bol z Bosny deportovaný Rus podozrivý z koordinácie sabotáží proti Varšave
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
16. február 2025 15:08