Poľnohospodári na juhu Francúzska už štvrtým dňom pomocou balíkov slamy zámerne spomaľujú dopravu na diaľnici A64. Najväčšie francúzske poľnohospodárske odbory FNSEA oznámili, že v blokádach ciest a demonštráciách plánujú pokračovať tak dlho, ako to bude potrebné. Pestovateľom a chovateľom vadí najmä finančná záťaž a prísne ekologické normy, ktoré považujú za neprimerané.
Od vlády žiadajú konkrétne zmeny. Dnes večer sa s vedením odborov aj predstaviteľmi Mladých poľnohospodárov stretne nový francúzsky premiér Gabriel Attal, pre ktorého to bude prvá veľká skúška od vymenovania do funkcie pred dvoma týždňami, píše agentúra AFP.
Zapálená hradba zo sena
Blokády sa sústredia do regiónu Okcitánia na juhu Francúzska, desiatky poľnohospodárov od štvrtka večer blokujú diaľnicu A64 medzi mestami Toulouse a Bayonne na pobreží Atlantického oceánu. Doprave prekáža hradba postavená z balíkov sena, ktorú dnes ráno niekto navyše podpálil.
Usporiadatelia protestu odmietli zodpovednosť za založenie požiaru a zdôraznili, že dopravu neblokujú kompletne, ale len ju spomaľujú, píše Le Figaro. Od dnešného rána poľnohospodárske stroje blokujú aj príchod k jadrovej elektrárni Golfech, ležiacej 50 kilometrov severne od Toulouse.
"Hnev, ktorý vyjadrujeme, nie je nič nové. Nejde len o francúzske opatrenia, ale aj tie európske, ktoré sa pripravujú. Poľnohospodári chcú obnoviť určitú formu dôstojnosti svojej profesie, hovoriť o príjmoch a o konkurencieschopnosti, "uviedol predseda FNSEA Arnaud Rousseau.
Poľnohospodárske hnutie
Šéf Mladých poľnohospodárov Arnaud Gaillot varuje, že keď vláda nebude otvorená rokovaniu, môže to znamenať "začiatok veľkého poľnohospodárskeho hnutia".
Farmárom sa v decembri pokúsila vyjsť v ústrety vtedajšia premiérka Élisabeth Borneová, keď odborom oznámila, že upustí od zvýšenia daní na pesticídy a zavlažovania. Jej krok podráždil ekologické organizácie a skupiny zaoberajúce sa ochranou kvality vody.
Francúzska vláda je teraz pod tlakom, pretože poľnohospodárske protesty sa rýchlo šíria celou Európou. Proti rastúcej daňovej záťaži spojenej s unijnou "Zelenou dohodou pre Európu" sa búria pestovatelia a chovatelia v Nemecku, Poľsku, Holandsku alebo Rumunsku.
Situáciu ďalej zhoršuje vysoká inflácia a konkurencia ukrajinského dovozu poľnohospodárskych plodín, píše AFP. Protesty sa dnes chystajú aj v Londýne, britskí pestovatelia ovocia a zeleniny budú demonštrovať pred parlamentom proti podľa ich názoru nespravodlivým nákupným zmluvám, ktoré ich viažu k supermarketom.