Spojené štáty kategoricky odmietajú tvrdenie premiéra Roberta Fica, že Ukrajina je štátom pod vplyvom USA. Takéto vyhlásenia sú podľa nich nehodné spojenca NATO.
"Ak by Putin niekedy zaútočil na Slovensko, Spojené štáty a ďalší spojenci v NATO by stáli po boku slovenského ľudu a bránili by ho," napísalo americké veľvyslanectvo na Slovensku na sociálnej sieti.
"Americké vojsko by bojovalo so slovenským proti tyranii tak, ako sme to robili pri podpore Slovenského národného povstania v roku 1944. A dúfame, že nikto by nepovedal: „Slovensko je štát pod vplyvom USA.“ Dúfame, že by povedali: „Slovensko je statočný národ a s podporou priateľov a spojencov sa slovenský ľud ubráni nevyprovokovanému útoku bezcitného diktátora.“ uviedlo veľvyslanectvo.
Slovenský premiér dnes navštívil Ukrajinu, kde sa v Užhorode stretol so svojím ukrajinským náprotivkom Denysom Šmyhaľom.
Fico je však kritický voči krajine, ktorá sa už takmer dva roky bráni ruskej agresii, dlhodobo. Cez uplynulý víkend sa vyslovil proti prijatiu Ukrajiny do NATO a dal najavo, že túto svoju pozíciu predostrie taktiež počas svojho stretnutia s ukrajinským premiérom.
Ukrajinu tiež označil za skorumpovanú krajinu, v ktorej sa stráca západná pomoc, a ako nereálne odmietol snahy Kyjeva oslobodiť územie okupované Ruskom.
Povedal tiež, že Ukrajina nie je suverénny štát, pretože je pod absolútnym vplyvom USA. V pondelok potom šéf zahraničného výboru ukrajinského parlamentu Oleksandr Merežko povedal, že Ukrajina by mala zrušiť štátne návštevy predstaviteľov, ktorí spochybňujú jej suverenitu.
Na Ficove ďalšie výroky z víkendu, že Ukrajinci musia pristúpiť na kompromis, pretože Rusi neodídu "z Donbasu a Luhansku alebo Krymu", reagoval tiež hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Oleh Nikolenko.
"Ukrajina a jej partneri sa snažia o odsun Rusov z Krymu, Donbasu a Luhansku, aby nešli ďalej, napríklad do Košíc, Prešova a na ďalšie slovenské územia," vyjadril sa.