Podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba v stredu v Paríži ocenil prístup Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj k hodnoteniu slovenskej enviropolitiky napriek tomu, že je voči dosiahnutému pokroku Slovenska za uplynulé obdobie kritická. Informoval o tom odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia.
Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj posudzovala environmentálnu výkonnosť Slovenska v kontexte jeho národných a medzinárodných environmentálnych cieľov od predchádzajúceho hodnotenia v roku 2011. V tejto súvislosti sa v Paríži uskutočnila obhajoba, ktorú viedol Taraba.
"Ochrana sa nevykonáva"
"Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj potvrdila to, čo tvrdím od prvého dňa vo funkcii. A to, že ochrana životného prostredia sa reálne nevykonáva. To, čo sa robí, je iba písanie zákonov. Hodnotenie Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj je smutné, ale plné faktov o neschopnosti predošlého vedenia. Priority máme klásť na odstránenie skládkovania, podporu transformácie priemyslu či odkanalizovanie obcí. Keby som túto správu písal sám, napísal by som to isté," poznamenal Taraba.
Slovenský minister zároveň ubezpečil predstaviteľov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, že nimi vypracovanú analýzu a hodnotenie bude považovať za podklad pri vykonávaní skutočnej ochrany životného prostredia.
"Správa je pre mňa zároveň argumentačnou bázou, ktorú použijem voči tým, ktorí chcú ignorovať realitu, že Slovensko zanedbalo vybudovanie základnej environmentálnej infraštruktúry, bez ktorej žiaden štát nevie dosiahnuť pokrok v ochrane životného prostredia," dodal minister.
Pokrok Slovenska
Hodnotiaca správa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj sa zameriava predovšetkým na pokrok Slovenska v oblasti kľúčových aspektov transformácie zelenej ekonomiky, manažovania odpadov a zachovania biodiverzity v kontexte zmeny klímy. OECD hodnotiaci proces zavŕši publikovaním hlavnej správy, hodnoteniami a odporúčaniami, ktoré by mali pomôcť zvyšovať environmentálnu výkonnosť krajiny.
Celá správa bude verejne prístupná na jar. Aktuálne hodnotenie je v poradí tretím hodnotením od vstupu Slovenska do Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj v roku 2000.
Na procese environmentálneho hodnotenia sa podieľali aj odborníci ministerstiev pôdohospodárstva, hospodárstva, dopravy, financií, ale tiež zástupcovia Stálej misie SR pri OECD a dvoch hodnotiacich krajín – Česka a Estónska.