Tretina Američanov sa domnieva, že Izrael sa v Pásme Gazy dopúšťa genocídy voči Palestínčanom. Vyplýva to z prieskumu britského týždenníka The Economist a spoločnosti YouGov uskutočneného tento týždeň.
Z genocídy viní Izrael tiež napríklad Juhoafrická republika, ktorá podala aj sťažnosť na Medzinárodný súdny dvor v Haagu. Ten by mal v piatok vyniesť predbežný verdikt, v ktorom však zatiaľ nerozhodne o tom, či Izrael genocídu pácha alebo nie.
Takmer tretina je za väčšiu humanitárnu pomoc
Američania v prieskume odpovedali na desiatky otázok a jedna z nich znela: Myslíte si, že sa Izrael dopúšťa genocídy voči palestínskym civilistom? Kladne odpovedalo 35 percent opýtaných, 36 percent povedalo, že si to nemyslí, a 29 percent nevie. Väčšie percento kladných odpovedí bolo medzi ľuďmi vo veku 18 až 29 rokov a vo veku 30 až 44 rokov a tiež medzi voličmi Demokratickej strany.
Tridsať percent Američanov sa v tomto prieskume tiež vyslovilo za väčšiu humanitárnu pomoc Palestínčanom a 22 percent by túto pomoc znížilo. Pre zvýšenie vojenskej pomoci Izraelu je 22 percent Američanov, 29 percent by ju znížilo a 33 percent by ju ponechalo rovnakú. V izraelsko-palestínskom konflikte sympatizuje skôr s Izraelčanmi 39 percent a viac s Palestínčanmi 18 percent.
Obvineniu z genocídy čelí Izrael aj pred haagskym súdom, kde sťažnosť v tomto zmysle podala JAR vlani v decembri. Jej právnici pred súdom predminulý týždeň popísali rozsah deštrukcie Pásma Gazy spôsobenej masívnym bombardovaním. To Izrael zahájil 7. októbra v odvete za teroristický útok tamojšieho radikálne islamistického hnutia Hamas na izraelské pohraničie, kde palestínski ozbrojenci zabili 1 200 ľudí.
Izrael obvinenia odmieta
Izraelská odveta stála životy viac ako 25-tisíc Palestínčanov a podľa organizácií OSN spôsobila v Pásme Gazy obrovskú humanitárnu krízu, ktorá hrozí prerásť do hladomoru. Dôvodom je nedostatok humanitárnej pomoci, ktorú Izrael do Pásma Gazy púšťa.
Izrael obvinenia z genocídy odmieta a tvrdí, že jeho operácia v Gaze je aktom sebaobrany, pri ktorom dodržiava medzinárodné právo a snaží sa minimalizovať civilné straty.
ICJ by mal v piatok oznámiť, či prijal nejaké predbežné opatrenie. Zatiaľ nerozhoduje o tom, či sa Izrael v Pásme Gazy genocídy dopúšťa, alebo nie. Juhoafrická republika požaduje, aby súd v prvom kroku nariadil Izraelu zastaviť vojnové operácie v Gaze a zvýšil humanitárnu pomoc tamojším civilistom.
Asi 1,9 milióna z celkových 2,3 milióna obyvateľov tejto oblasti muselo kvôli bojom opustiť domovy, mnohí sa od októbra premiestňovali niekoľkokrát.
Asi milión Palestínčanov prebýva teraz v oblasti okolo Rafahu na juhu, kde žijú podľa OSN v katastrofálnych podmienkach. Nemajú dosť jedla ani vody a šíria sa tam infekčné choroby.