Francúzska Ústavná rada vo štvrtok odmietla ako protiústavnú viac ako tretinu článkov sporného imigračného zákona, ktorý v decembri prijala centristická vláda francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a ktorý vyvolal kontroverziu aj v jeho vlastnej strane. Proti zákonu nedávno protestovali desaťtisíce ľudí, informujeme o tom podľa správy agentúry AFP.
O preskúmanie ústavnosti prísneho zákona o prisťahovalcoch požiadal Macron po jeho prijatí pred Vianocami. Najvyšší ústavný orgán vo štvrtkovom rozhodnutí potvrdil veľkú časť pôvodného znenia návrhu zákona, ktorý predložila Macronova vláda.
Tlak krajnej pravice
Ústavná rada ale zamietla opatrenia a dodatky prijaté pod tlakom krajnej pravice, ktoré sa týkajú sprísnenia prístupu k sociálnym dávkam a zlučovaniu rodín, ako aj zavedenia imigračných kvót stanovených parlamentom.
Minister vnútra Gérald Darmanin na sociálnej sieti X privítal rozhodnutie rady s tým, že schválila "celý vládny text".
Predseda krajne pravicovej strany Národné združenie Jordan Bardella verdikt naopak kritizoval a označil ho za "prevrat sudcov (vykonaný) s podporou prezidenta" Macrona. Zároveň vyzval na referendum o imigračnom zákone, ktoré je podľa neho jediným riešením.
Ústavná rada celkovo čiastočne alebo úplne zamietla 32 z 86 pozmeňujúcich návrhov s odôvodnením, že nesúviseli s predmetom zákona. Podľa AFP tým ale vec nie je uzavretá, pretože tieto návrhy môžu byť neskôr prijaté v rámci inej legislatívy.
Sociálne dávky
Kľúčovým prvkom sporného zákona bolo, že cudzinci by mali nárok na sociálne dávky až po piatich rokoch pobytu vo Francúzsku. Pre tých, čo pracujú, by bola táto doba skrátená na 30 mesiacov.
Zákon tiež zavádzal migračné kvóty, komplikoval deťom prisťahovalcov možnosť stať sa občanmi Francúzska a prichádzal s riešením, aby osoby s dvojakým občianstvom odsúdené za závažné trestné činy proti polícii mohli prísť o francúzske občianstvo.
Proti prísnemu imigračnému zákonu v nedeľu protestovalo 75-tisíc ľudí naprieč Francúzskom, pričom 16-tisíc z nich sa zišlo v Paríži. Odbory hovorili celkovo až o 150-tisíc demonštrantoch.