Pakistan a Irán dnes oznámili, že rozšíria bezpečnostnú spoluprácu, čím zintenzívnili úsilie o nápravu vzťahov po vzájomných raketových a dronových úderoch. Krajiny tiež vyhlásili, že rešpektujú zvrchovanosť a územnú celistvosť druhej strany, informovala agentúra Reuters.
Iránsky minister zahraničia Hosejn Amírabdolláhján sa dnes v Pakistane stretol so svojím náprotivkom Džalílom Abbásom Džiláním. Stalo sa tak niekoľko dní po tom, ako vojenské napätie medzi ich krajinami vyvolalo obavy z ďalšieho šírenia nestability v regióne, ktorého ohniskom je vojna medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas v Pásme Gazy.
Susedia dokázali pomerne rýchlo vyriešiť nedorozumenie, uviedol Džilání na spoločnej tlačovej konferencii so svojím iránskym náprotivkom. Obe krajiny sa podľa neho dohodli, že budú bojovať proti terorizmu vo svojich oblastiach a vzájomne rozptýlia svoje obavy.
Pakistan a Irán si dobre rozumejú, uviedol potom Amírabdolláhján, podľa ktorého medzi nimi nikdy nedošlo k územným sporom alebo vojnám. Iránsky prezident Ebráhím Raísí podľa neho čoskoro navštívi Pakistan.
Napätie medzi oboma krajinami sa zvýšilo po vzájomných raketových a dronových úderoch. Islamábád pred zhruba dvoma týždňami odvolal z Teheránu svojho veľvyslanca v reakcii na iránske vzdušné údery, pri ktorých v pakistanskej provincii Balúčistán podľa pakistanských zdrojov zahynuli dve deti. Irán tvrdí, že útočil na základne balúčskej militantnej skupiny Džajš al-Adl.
Pakistan potom zaútočil na ciele v iránskej prihraničnej provincii Sistan a Balúčsko. Pri úderoch, ktorých cieľom boli podľa Pakistanu tiež balúčske povstalecké skupiny v oblasti, zahynulo najmenej deväť ľudí vrátane štyroch detí a troch žien.
Obe krajiny však rýchlo vyvinuli úsilie o zníženie napätia, požiadali veľvyslancov, aby sa vrátili na svoje miesta, a Pakistan pozval Amírabdolláhjána na rokovania.
Vzťahy medzi oboma moslimskými krajinami boli už v minulosti búrlivé, ale raketové údery boli najvážnejším incidentom za posledné roky.