Predaj amerického vojenského vybavenia do zahraničia vlani vzrástol o 16 percent na rekordných 238 miliárd dolárov. Mnoho krajín sa snaží doplniť zásoby po tom, čo množstvo zbraní zaslali na Ukrajinu, a pripravujú sa na veľké konflikty. S odkazom na americké ministerstvo zahraničia o tom informuje agentúra Reuters.
Zverejnený údaj podľa Reuters podporuje očakávania, že vyšší predaj zaznamenajú spoločnosťami ako Lockheed Martin, General Dynamics a Northrop Grumman. V súvislosti s rastúcou globálnou nestabilitou by mali zaznamenať rast aj ich akcie, dodáva Reuters.
Americká vláda vlani schválila predaj delostreleckého raketového systému HIMARS (High Mobility Artillery Rocket Systems) do Poľska v hodnote desiatich miliárd dolárov, pokročilých striel stredného doletu AIM-120C-8 (AMRAAM) do Nemecka v hodnote 2,9 miliardy dolárov a dodávky pokročilých raketových systémov krajiny-vzduch (NASAMS) na Ukrajinu. Systém HIMARS vyrába Lockheed. Spoločnosť RTX, predtým Raytheon, produkuje AMRAAM. Systémy NASAMS vyrába RTX a nórska spoločnosť Kongsberg.
Zahraničné vlády nakupujú zbrane od amerických spoločností dvoma hlavnými spôsobmi. Buď priamo, keď vyjednávajú rovno s výrobcom, alebo tak, že kontaktujú úradníka ministerstva obrany na americkom veľvyslanectve vo svojom hlavnom meste. Oba spôsoby podliehajú súhlasu amerického kabinetu.
Priamy predaj vzrástol vo fiškálnom roku 2023 na 157,5 miliardy USD zo 153,6 miliardy USD vo fiškálnom roku 2022. Predaj dohodnutý prostredníctvom vlády USA sa v roku 2023 zvýšil na 80,9 miliardy USD z 51,9 miliardy USD v predchádzajúcom roku.