Slovensko sa v rebríčku vnímania korupcie dokázalo tretí rok po sebe zlepšiť a zo 180 krajín skončilo na 47. mieste. Výsledná pozícia za rok 2023 je tak o dve priečky vyššia ako rok predtým a od úpravy metodiky v roku 2012 ide o najlepšie umiestnenie.
VIDEO: Slovensko dosiahlo v rebríčku vnímania korupcie historické maximum
Globálny rebríček Transparency je totiž zostavovaný na základe ďalších 13 indexov nezávislých inštitúcií za dva roky dozadu.
Historicky najvyššie je aj skóre, keď si Slovensko polepšilo o ďalší bod na aktuálnych 54 bodov zo sto možných (čím vyššie skóre, tým menej korupcie). Slovensko sa tak dotiahlo na Poľsko, ktoré sa dlhodobo umiestňovalo výrazne pred nami, no v posledných rokoch v medzinárodnom porovnaní klesalo.
"Doterajší pokrok vo stíhaní korupcie na Slovensku znehodnotila vláda kontroverzným prepúšťaním v justičnej sfére. Rýchlo nasledovali legislatívne opatrenia, ktorých cieľom je zrušiť úrad špeciálneho prokurátora pre boj s korupciou a znížiť tresty za korupciu," upozornila TI.
Ak tieto opatrenia Slovensko naozaj prijme, výrazne to podľa TI podkope zásady právneho štátu a demokratickej stability.
Británia zaznamenala výrazný prepad
Vo férovosti si podľa TI tradične najlepšie vedú Dánsko (90 bodov), Fínsko (87 bodov) a Nový Zéland (85 bodov), na opačnom konci skončili Sýria (13 bodov), Venezuela (13 bodov) a Somálsko (11 bodov).
Organizácia Transparency International poukázala na to, že tradiční premianti ako Švédsko (82 bodov), Holandsko (79 bodov), Island (72 bodov) a Británia (71 bodov) zaznamenali doteraz najhoršie výsledky. Najvýraznejší je prepad u Británie, ktorá za posledných päť rokov stratila šesť bodov.
Región západnej Európy a Európskej únie je naďalej najlepšie hodnotenou oblasťou sveta. TI mu pridelila 65 bodov zo sto. Najhoršie hodnotenie v tomto regióne dosiahlo Rumunsko (46 bodov), Bulharsko (45 bodov) a Maďarsko (42 bodov).
V Maďarsku, kde od roku 2010 ako premiér vládne Viktor Orbán, sa podľa TI už viac ako desať rokov formuje systém, v ktorom korupcia bez trestu bujú. Orbánova vláda k nelibosti TI súčasný stav meniť nehodlá.
Výčitky adresovala TI rovnako ako vlani Švédsku, ktoré od roku 2015 stratilo sedem bodov. Väčšie zhoršenie eviduje TI len u Guatemaly a Turecka, ktoré si pohoršili o deväť, respektíve 11 bodov. V prípade Guatemaly aj Turecka je pokles počítaný od roku 2014.
U Švédska, ktoré aj tak zostáva na čele rebríčka, je podľa TI problém v kvalite súdneho systému. Na politické nominácie prísediacich vlani upozornila tiež Európska komisia, keďže to vyvoláva otázky o ich nezávislosti.
Ukrajina medzi najväčšími skokanmi
TI pozitívne hodnotí vývoj na Ukrajine, ktorá s 36 bodmi dosiahla medziročné zlepšenie o tri body, hoci už dva roky čelí ruskej vojenskej invázii. Ukrajinu zaradila TI medzi najväčších skokanov, pretože od roku 2014 svoje hodnotenie vďaka sérii reforiem dokázala vylepšiť o desať bodov. Naopak, Rusko na rebríčku medziročne kleslo o dva body na 26 bodov.
Čína, ktorá je radená do regiónu Ázie a Tichomoria, získala 42 bodov, čo znamená medziročný pokles o tri body.
Najhoršie hodnoteným svetovým regiónom je subsaharská Afrika, ktorá získala 33 bodov, nasledovaná s 35 bodmi východnou Európou a strednou Áziou.