Grécky súd na ostrove Lesbos v utorok zbavil skupinu 16 humanitárnych pracovníkov a dobrovoľníkov obvinení zo špionáže a napomáhania zločineckej organizácii. Obvinenia súviseli s ich snahami o záchranu migrantov, ktorí prichádzajú na člnoch zo susedného Turecka, píše agentúra AP.
Súdne konanie prebiehajúce na východogréckom ostrove vyvolalo medzinárodnú pozornosť. Ľudskoprávne organizácie v tejto súvislosti kritizovali grécku vládu, že chce potrestať obvinených pracovníkov za ich humanitárnu činnosť.
Utorňajší verdikt súd vyniesol po tom, čo prokuratúra navrhla oslobodiť všetkých 16 obžalovaných, ktorých zadržali v roku 2018.
"Prokurátor jasne povedal, že nebolo preukázané, že by niektorí z obžalovaných urobil niečo nezákonné. A súd sa s tým stotožnil," uviedol jeden z právnych zástupcov obhajoby, podľa ktorého nemali byť takéto obvinenia vôbec vznesené.
Všetci obžalovaní sa bránili tvrdením, že sa nedopustili žiadnych trestných činov, len poskytovali pomoc ľuďom, ktorí sa počas plavby na mori ocitli v ohrození života. Dvoch členov skupiny z radov zahraničných dobrovoľníkov zbavili súvisiacich obvinení už pred rokom.
Aj keď sa počet migrantov prichádzajúcich na Lesbos v posledných rokoch znížil, tento ostrov zostáva jedným z hlavných cieľov pre migrantov, ktorí sa usilujú dostať do krajín EÚ.
Grécka pobrežná stráž naposledy v utorok uviedla, že najmenej dvaja ľudia zahynuli, keď na skalnatom pobreží Lesbosu počas nočnej búrky stroskotal čln s migrantmi. Ďalších 57 ľudí nehodu prežilo, zatiaľ čo jedna osoba zostala nezvestná.
V dôsledku migračnej krízy z roku 2015, keď milióny ľudí utekali pred vojnou, prenasledovaním alebo chudobou, začal na ostrove Lesbos pôsobiť veľký počet gréckych a zahraničných humanitárnych pracovníkov.