Mjanmarská junta v stredu odsúhlasila predĺženie výnimočného stavu o ďalších šesť mesiacov. Tým sa zároveň odložili voľby, hoci vojenská junta ich prisľúbila zorganizovať, píše agentúra AFP.
Výnimočný stav bol v Mjanmarsku vyhlásený vo februári 2021, keď armáda zvrhla vládu Aung San Su Ťij a v krajine vypukli masové protesty. Junta odvtedy potláča všetky prejavy nesúhlasu a zároveň už tri roky vedie boj proti ozbrojeným povstalcom.
Armádou dosadený prezident Mijnt Schwe "oznámil predĺženie výnimočného stavu o ďalších šesť mesiacov" na zasadnutí národnej rady pre obranu a bezpečnosť, uviedla junta vo vyhlásení. Výnimočný stav sa mal skončiť v stredu o polnoci miestneho času, podľa junty je predĺženie potrebné na "pokračovanie v procese boja proti teroristom".
Rada v stredu v hlavnom meste Nepjito rokovala aj o prípravách pluralitných volieb a celoštátneho sčítania ľudu. Bližšie podrobnosti junta vo vyhlásení neuviedla.
Výnimočný stav bol už viackrát predĺžený. Podľa mjanmarskej ústavy z roku 2008 by mali byť voľby vyhlásené do šiestich mesiacov od zrušenia výnimočného stavu.
Povstalecké Jakchainská armáda, Armáda mjanmarskej národnej demokratickej aliancie a Palaungská národná oslobodzovacia armáda - Aliancia troch bratstiev - spustili 27. októbra na hranici s Čínou koordinovanú vojenskú ofenzívu.
Odvtedy vytlačili armádu z pohraničných uzlov dôležitých pre obchod s Čínou. Pekingu sa počas decembra podarilo sprostredkovať dočasné prímerie v bojoch. Povstalci si však svoje územné zisky udržali a strety pokračujú aj na iných miestach v krajine.