Ruská Ústredná volebná komisia tvrdí, že objavila nezrovnalosti v hárkoch odovzdaných opozičným politikom Borisom Nadeždinom na podporu jeho kandidatúry v marcových prezidentských voľbách. S odvolaním sa na ruské médiá o tom v piatok informovala agentúra Reuters.
VIDEO: Boris Nadeždin: Postavil sa proti vojne na Ukrajine a Vladimirovi Putinovi:
Ruská tlačová agentúra TASS citovala podpredsedu komisie Nikolaja Bulajeva, ktorý v piatok po zasadnutí komisie a preskúmaní žiadosti uviedol, že na hárkoch podporovateľov Nadeždina sa objavili aj mená desiatok ľudí, ktorí sú už po smrti.
Podľa Bulajeva to vyvoláva pochybnosti o čestnosti zberateľov podpisov aj samotných kandidátov. Oficiálne výsledky preskúmania hárkov Nadeždina aj ďalšieho uchádzača o post hlavy štátu, komunistu Sergeja Malinkoviča, zverejnia v pondelok.
Hárky so 105-tisíc podpismi
Nadeždin je v ruskej politike 30 rokov - pôsobil ako komunálny poslanca v Moskve a krátko aj v Štátnej dume. Otvorene sa zasadzuje za ukončenie vojny proti Ukrajine. V prípade, že bude zvolený, tvrdí, že jeho cieľom bude podpísať s Ukrajinou mierovú zmluvu na rokovaniach "s podporou európskych krajín".
Vo svojich vyjadrenia zároveň prisľúbil návrat ruských vojakov domov, prepustenie politických väzňov a normalizáciu vzťahov so Západom.
Boris Nadeždin v stredu odovzdal hárky so 105-tisíc podpismi občanov na podporu svojej kandidatúry v nadchádzajúcich prezidentských voľbách. Podľa ruského volebného zákona musí potenciálny prezidentských kandidát politickej strany, ktorá nie je zastúpená v parlamente, zozbierať 100-tisíc podpisov občanov, pričom nie viac ako 2500 z jedného subjektu Ruskej federácie.
Štyria kandidáti vrátane Putina
Nateraz sú do prezidentských volieb zaregistrovaní štyria kandidáti: okrem úradujúceho prezidenta Vladimira Putina, ktorý sa uchádza o piate funkčné obdobie, je to šéf Liberálnodemokratickej strany Ruska Leonid Sluckij, člen strany Noví ľudia Vladislav Davankov, ako aj komunistický poslanec Štátnej dumy Nikolaj Charitonov.
Prezidentské voľby v Ruskej federácii sa budú konať tri dni - od 15. do 17. marca tohto roku.
Nezávislí pozorovatelia a experti hodnotia voľby v Rusku ako neslobodné a nespravodlivé. Okrem iného aj pre to, že úrady zasahujú do volebného procesu, obmedzujú opozíciu, vytvárajú výhody pre provládnych kandidátov a v niektorých prípadoch dochádza aj k priamemu falšovaniu hlasovania, uviedla stanica Rádio Sloboda (RFE/RL).