Viac ako 800 predstaviteľov verejnej správy zo Spojených štátov a Európy podpísalo vyhlásenie, v ktorom varujú, že ich vlády môžu podporou izraelských vojenských operácií v Pásme Gazy prispievať k závažnému porušeniu medzinárodného práva.
Uvádzajú, že ich administratívy riskujú spoluúčasť "na jednej z najhorších ľudských katastrof tohto storočia", keď ignorujú ich odborné rady ohľadom konfliktu, napísal portál BBC News, ktorý dostal kópiu dokumentu. List je podľa webu najnovším znakom výrazného nesúhlasu vo vnútri vlád niektorých kľúčových západných spojencov Izraela.
Izrael neprejavil žiadne zábrany
Jeden zo signatárov vyhlásenia, americký úradník s viac ako dvadsaťpäťročnou praxou v oblasti národnej bezpečnosti, povedal BBC o "neustálom prehliadaní" ich obáv. "Hlasy tých, ktorí rozumejú regiónu a jeho dynamike, neboli vypočuté," povedal úradník.
"To, čo je tu naozaj iné, nie je to, že by sme niečomu nedokázali zabrániť, ale že sa na tom aktívne podieľame. To sa zásadne líši od akejkoľvek inej situácie, ktorú si pamätám," dodal úradník, ktorý hovoril pod podmienkou anonymity.
Izrael pri svojich vojenských operáciách v Gaze neprejavil "žiadne zábrany", uvádza vyhlásenie, čo podľa jeho signatárov "malo za následok desaťtisíce civilných obetí, ktorým sa dalo predísť. "Zámerné blokovanie pomoci vystavilo tisícky civilistov riziku hladomoru a pomalej smrti," tvrdia tiež signatári listu.
Izrael začal útoky na pozície Hamasu v Pásme Gazy 7. októbra v bezprostrednej reakcii na rozsiahly teroristický útok na južný Izrael, pri ktorom palestínski ozbrojenci povraždili 1200 ľudí a vyše 240 ich uniesli.
Časť rukojemníkov Hamasu, ktorý USA či EÚ označujú za teroristickú organizáciu, prepustil za doteraz jediného dočasného prímeria na konci novembra, väčšinou výmenou za palestínskych väzňov zadržiavaných v Izraeli. Pri operáciách izraelskej armády zahynulo podľa palestínskych úradov ovládaných Hamásom vyše 27-tisíc ľudí.
Vlády prispievajú k vojnovým zločinom
"Existuje pravdepodobné riziko, že politika našich vlád prispieva k závažnému porušovaniu medzinárodného práva, vojnovým zločinom a dokonca k etnickým čistkám alebo genocíde," uvádza list.
Totožnosť tých, ktorí vyhlásenie podpísali alebo podporili, nebola zverejnená a BBC nevidela zoznam mien, ale podľa portálu sa skladá prevažne z úradníkov, z ktorých každý má najmenej desaťročnú prax vo vládnych pozíciách.
List tiež uvádza, že hoci izraelská vojenská operácia spôsobila v Gaze bezprecedentné škody na životoch a majetku, zdá sa, že neexistuje žiadna funkčná stratégia, ktorá by účinne odstránila Hamas ako hrozbu, ani politické riešenie, ktoré by zabezpečilo bezpečnosť Izraela v dlhodobom horizonte.
List vyzýva vlády USA a Európy, aby "prestali verejnosti tvrdiť, že izraelská operácia má strategické a obhajiteľné opodstatnenie".
Izraelskí predstavitelia takúto kritiku dôsledne odmietajú. Izraelské veľvyslanectvo v Londýne v reakcii na nové vyhlásenie uviedlo, že je viazané medzinárodným právom.