Donald Trump, ak bude znovu zvolený za prezidenta Spojených štátov, nemieni obnoviť mandát súčasného šéfa americkej centrálnej banky Jeromea Powella.
Zdôvodnil to tým, že hlava Fedu má podľa neho príliš politický prístup k menovej politike a predpovedal, že predseda Rady guvernérov tento rok zníži úrokové sadzby, vraj aby pomohol demokratom. Trump pritom Powella, ktorý je rovnako ako on republikán, v roku 2018 do čela banky sám vymenoval.
Opäť kandidátom
Bývalý americký prezident, ktorý má aktuálne veľkú šancu stať sa znovu kandidátom republikánov do Bieleho domu, to podľa denníka Financial Times uviedol v rozhovore s televíziou Fox Business Network, ktorý bude odvysielaný v nedeľu.
Trump bol voči Powellovi v rokoch 2017 až 2021, keď bol prezidentom, ostro kritický. Jeho posledné komentáre podľa FT naznačujú vážne trenice medzi Fedom a Bielym domom, ktoré by mohli prepuknúť na budúci rok, ak Trump v novembri porazí Joea Bidena.
"Myslím, že urobí niečo, čo pravdepodobne pomôže demokratom," povedal Trump podľa denníka televízii Fox Business Network. "Pripadá mi, že sa snaží znížiť úrokové sadzby kvôli tomu, aby mohli byť ľudia zvolení, neviem," pokračoval a na otázku, či by Powellovi v roku 2026 ponúkol ďalšie štvorročné funkčné obdobie, odpovedal: "To by som neurobil".
Ostrá kritika
Trump činnosť Fedu, keď bol v prezidentskej funkcii, často a ostro kritizoval. Banku obviňoval, že v čase obchodných vojen s Čínou a Európou udržiava úrokové sadzby príliš vysoko. V auguste 2019 napísal na twitter (teraz sociálna sieť X), že "jediná otázka je, kto je náš najväčší nepriateľ" či Jerome Powell alebo čínsky prezident Si Ťin-pching.
Powell svoju funkciu uhájil aj po tom, čo do kresla v Bielom dome zasadol demokrat Joe Biden. Ten ho na konci svojho prvého roka v úrade nominoval do čela Fedu znovu a druhé Powellovo funkčné obdobie sa potom začalo v máji 2022.
Šéf Fedu môže odslúžiť viac mandátov. Najdlhšie stál na čele americkej centrálnej banky William McChesney Martin, ktorý ju viedol v rokoch 1951 až 1970.