Izrael by nemal začať vojenskú ofenzívu v Rafahu, pokiaľ neponúkne dôveryhodný a uskutočniteľný plán na zaistenie bezpečnosti viac ako milióna ľudí, ktorí sa tam ukrývajú pred bojmi medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas. V telefonáte to dnes izraelskému premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi povedal americký prezident Joe Biden.
Obaja lídri hovorili aj o rokovaniach v snahe dosiahnuť prepustenie rukojemníkov zadržiavaných Hamasom aj o nutnosti humanitárnej pomoci v oblasti, uviedol vo vyhlásení Biely dom. Biden zdôraznil, že "je potrebné využiť pokrok dosiahnutý v rokovaniach a čo najskôr zabezpečiť prepustenie všetkých rukojemníkov."
Podľa stanice Channel 12 trval hovor asi 45 minút. Išlo o prvý rozhovor medzi oboma lídrami od chvíle, keď Biden vyhlásil, že reakcia izraelských síl v Pásme Gazy bola prehnaná.
Netanjahu dnes v rozhovore v americkej televízii ABC povedal, že víťazstvo vo vojne proti Hamasu v pásme Gazy je na dosah a tí, ktorí Izrael odrádzajú od plánovanej pozemnej ofenzívy v Rafahu prakticky hovoria, nech vojnu prehrá.
Stanici Fox News Netanjahu povedal, že reakcia Spojených štátov na teroristický útok podobného rozsahu proti Spojeným štátom by vyvolala rovnako veľkú odozvu, ak nie ešte väčšiu.
Hamas medzitým varoval, že prípadný postup izraelskej armády do Rafahu zničí vyjednávanie o prepustení rukojemníkov. Európska únia i Spojené štáty označujú Hamas za teroristickú organizáciu.
Egypt dnes upozornil Hamas, že musí dohodu o prepustení rukojemníkov výmenou za prímerie dosiahnuť do dvoch týždňov, inak Izrael postúpi do Rafahu, uviedol americký denník The Wall Street Journal. V Káhire v utorok začnú rokovania o tejto dohode, ktorých sa zúčastní Izrael, USA a Katar, pripomína server denníka The Times of Israel.