Nemecko predĺži kontroly na hraniciach s Poľskom, Českou republikou a Švajčiarskom o ďalšie tri mesiace, platiť tak aktuálne budú do polovice júna. Oznámila to v sobotu nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová, ktorej rezort o tomto rozhodnutí oficiálne upovedomil Európsku komisiu. Informuje o tom agentúra DPA.
Predĺženie hraničných kontrol sa očakávalo a samotná Faeserová počas svojej nedávnej návštevy v Prahe povedala, že je veľmi pravdepodobné. V svojom sobotňajšom vyhlásení uviedla, že dôvodom je pretrvávajúca nelegálna migrácia a snaha zastaviť prevádzačov.
Predĺženie kontrol "je nevyhnutné na zastavenie bezohľadného biznisu prevádzačov ľudí a na obmedzenie nelegálnej migrácie," povedala ministerka.
Nemecko opätovne zaviedlo kontroly na hraniciach s Poľskom, Českom a Švajčiarskom už 16. októbra 2023. Už od septembra 2015 vykonáva aj kontroly hraniciach s Rakúskom, ktoré aktuálne platia do 11. mája.
Od zmieneného vlaňajšieho 16. októbra odhalila nemecká polícia na hraniciach s týmito štyrmi krajinami celkovo až takmer 23-tisíc neoprávnených pokusov o prechod cez hranice.
Hraničné kontroly predlžuje aj Rakúsko
Podobné opatrenia uplatňuje aj Rakúsko. Na hraniciach so Slovenskom, Českom Maďarskom a Slovinskom predlžuje hraničné kontroly o ďalšie dva mesiace. Platiť by tak mali najmenej do polovice apríla. S Talianskom, Nemeckom a Švajčiarskom vykonáva rakúska polícia náhodné kontroly v pohraničnej oblasti.
"Hraničné kontroly sú jedným z mnohých opatrení v boji proti medzinárodnej prevádzačskej mafii. Vzhľadom na medzinárodnú bezpečnostnú situáciu sú hraničné kontroly nevyhnutné tiež k rozhodnému postupu proti extrémistom," citovala z vyjadrenia ministra vnútra Gerharda Karnera agentúra APA.
Podľa ORF ministervo vnútra tiež oznámilo, že "terorizmus je okrem iného financovaný z prevádzačstva".
V Rakúsku bolo podľa oficiálnych štatistík vlani zatknutých vyše 700 prevádzačov. Podľa Karnera to má za následok, že sa prevádzači začali alpskej krajine "vyhýbať oblúkom".
Stredoeurópske krajiny v uplynulých mesiacoch postupne zaviedli stacionárne kontroly na vnútorných hraniach schengenského priestoru. Vlani v novembri sa ministri vnútra Nemecka, Rakúska a Visegrádskej skupiny (V4 - Česko, Slovensko, Poľsko, Maďarsko) dohodli, že otázky nelegálnej migrácie budú riešiť na pravidelných koordinačných stretnutiach.