Maďarský parlament by mohol už koncom mesiaca schváliť žiadosť Švédska o vstup do Severoatlantickej aliancie. Podľa agentúry Reuters to dnes vyhlásil maďarský premiér Viktor Orbán. Maďarsko je poslednou krajinou, ktorá doteraz švédsku žiadosť o členstvo v NATO neratifikovala.
"Dobrou správou je, že náš spor so Švédskom bude už čoskoro vyriešený," uviedol predseda maďarskej vlády. "Smerujeme k tomu, že na začiatku jarného zasadacieho obdobia parlamentu budeme môcť vstup Švédska do NATO ratifikovať," dodal.
Podľa agentúry Reuters by sa maďarský parlament mal zísť 26. februára. Orbán dnes povedal, že spoločne so švédskym premiérom Ulfom Kristerssonom podnikli kroky "k obnoveniu dôvery" medzi oboma krajinami. Aké kroky to boli, však nespresnil.
Švédsko podalo žiadosť o vstup do aliancie spoločne s Fínskom v máji 2022 v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu. Fínsko sa stalo členom NATO na začiatku vlaňajšieho apríla.
Švédsky vstup do NATO vyžaduje súhlas všetkých 31 členských štátov. Dlho bolo za najväčšiu prekážku v procese pokladané Turecko, to ale pripojenie Švédska k NATO odsúhlasilo minulý mesiac.
Maďarský premiér Orbán, ktorý na rozdiel od iných predstaviteľov aliančných krajín udržiava dobré vzťahy s Ruskom, tvrdí, že vstup Švédska do NATO podporuje. Avšak príslušný zákon je v maďarskom parlamente od polovice roka 2022.
Poslanci s ratifikáciou otáľajú podľa všetkého aj kvôli kritike od niektorých švédskych politikov na adresu Budapešti, ktoré sa týkajú zhoršovania stavu demokracie v Maďarsku.
Podľa Orbána sa Nováková zachovala správne
Orbán vo svojom dnešnom prejave tiež reagoval na škandál okolo sexuálneho zneužívania, kvôli ktorému pred týždňom oznámila svoju rezignáciu prezidentka Katalín Nováková. Tá vlani v apríli omilostila zástupcu riaditeľa detského domova, ktorý nadriadenému pomáhal kryť jeho zneužívanie desiatich maloletých chlapcov.
Maďarský premiér dnes označil rezignáciu Novákovej, ktorá je jeho spojenkyňou a členkou strany Fidesz, za "nočnú moru". Zároveň ale podotkol, že sa zachovala správne, a sľúbil zmenu príslušných zákonov. Podľa Orbána nie je v prípadoch zneužívania detí priestor na zhovievavosť.
Orbán a jeho strana Fidesz čelia najväčšej kríze za 14 rokov, čo sú pri moci, uvádza agentúra Reuters. V piatok v Budapešti demonštrovali kvôli kontroverznej prezidentskej milosti desiatky tisíc ľudí.
Maďarský premiér, ktorého vláda čelí výčitkám Európskej únie kvôli svojej migračnej politike a obmedzovaniu slobody médií či práv komunity LGBT+, v dnešnom prejave tiež vyhlásil, že tento rok by mohol v Európe aj inde priniesť zmeny. "
Naozaj by sme si želali, aby sa Donald Trump vrátil ako prezident (Spojených štátov) a... nastolil mier tu vo východnej polovici Európy," povedal Orbán.