Krajiny skupiny G20 sa zhodujú na dvojštátnom riešení konfliktu medzi Izraelom a Palestínčanmi. Dnes to povedal šéf únijnej diplomacie Josep Borrell, ktorý sa zúčastnil na dvojdňovom rokovaní ministrov zahraničia tejto skupiny v Riu de Janeiro.
Podľa neho nie je žiadny štát proti tomuto diplomatickému postupu, ktorý počíta so vznikom samostatného palestínskeho štátu popri tom izraelského. Štáty G20 musia použiť svoj vplyv, aby toto riešenie presadili, vyzval tiež podľa agentúry Reuters Borrell.
"Nepočul som, že by bol niekto proti. Bol tu silný dopyt po dvojštátnom riešení," povedal Borrell. Podľa neho panuje na tomto riešení medzi štátmi skupiny G20, ktoré inak majú odlišné postoje napríklad k vojne na Ukrajine, konsenzus.
Skupinu G20 tvorí 19 krajín, Európska a Africká únia, ktoré spoločne predstavujú na 80 percent svetového hospodárstva a zhruba dve tretiny svetovej populácie.
"Musíme zmobilizovať naše politické schopnosti, aby sme vyvinuli tlak na zavedenie tohto riešenia," vyzval Borrell. Podľa neho Palestínčania potrebujú "jasnú politickú perspektívu ohľadom vybudovania svojho štátu". To podľa šéfa únijnej diplomacie prispeje k presadeniu mieru a trvalej bezpečnosti pre Izrael. Borrell sa domnieva, že v najbližších dňoch arabské krajiny predložia svoj návrh mierového plánu v Pásme Gazy.
Veľká časť izraelskej vlády však vznik samostatného palestínskeho štátu odmieta. Premiér Benjamin Netanjahu minulý týždeň uviedol, že si Izrael nenechá vnútiť zo zahraničia podobu budúcich vzťahov s Palestínčanmi.
Naopak v prípade vojny na Ukrajine Borrell nevidí signály, že by mohla čoskoro skončiť. Ruský prezident Vladimir Putin podľa neho chce vo vojne pokračovať. Inváziu na Ukrajinu, ktorá sa začala takmer pred dvoma rokmi, západní ministri zahraničia kritizovali aj na zasadnutí, na ktorom sa zúčastnil šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov. "Kyjev ani Západ nepreukázali politickú vôľu vyriešiť konflikt," povedal však Lavrov brazílskemu listu O Globo.