Od začiatku vojny, ktorú Izrael vedie v Pásme Gazy proti palestínskemu hnutiu Hamas v odvete za jeho októbrové teroristické útoky, už zomrelo vyše 29 600 ľudí a viac ako 69 700 osôb utrpelo zranenia. Informovala o tom dnes agentúra AFP s odvolaním sa na palestínske úrady v Gaze, ktoré Hamas ovláda.
Izraelská armáda tvrdí, že počas uplynulého dňa viedla intenzívne boje v Chán Júnise na juhu palestínskeho územia aj vo štvrti Zajtún v meste Gaza, pri ktorých zabila "mnohých" príslušníkov Hamasu. Vojaci podľa vyhlásenia tiež zaistili množstvo zbraní a dokumentov.
Vojnu vyvolal teroristický útok, pri ktorom 7. októbra palestínski ozbrojenci v južnom Izraeli zabili na 1200 ľudí a vyše 250 osôb vzali ako rukojemníkov. Zhruba stovku unesených Hamas prepustil pri doteraz jedinom prímerí koncom novembra. Podľa Izraela je v Gaze stále asi 130 unesených, z ktorých tri desiatky už nežijú. Izrael hneď po útoku začal odvetné operácie v Gaze.
Brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva v piatok znovu povedal, že "to, čo robí Izrael nie je vojna, je to genocída, pretože zabíja ženy a deti". Lula už skôr izraelskú operáciu označil za genocídu a prirovnal ju k plánom nacistov na vyhladenie Židov.
Svoje slová zopakoval, hoci izraelský minister zahraničia Jisrael Kac označil Lulu za "nežiaducu osobu" a jeho vyjadrenie viedlo k diplomatickej kríze medzi oboma krajinami. "Je to genocída. Tisíce detí zomreli a tisíce ľudí zmizli. Nezomierajú vojaci, ale ženy a deti v nemocniciach. Či toto nie je genocída, tak neviem, čo to je, "dodal Lula v piatok.
Izraelská ofenzíva tiež viedla k mohutnému vysídleniu v rámci Pásma Gazy. V oblasti Rafáhu na juhu Pásma je teraz na 1,5 milióna ľudí, teda viac ako polovica obyvateľov celej Gazy. Na Rafáh, kedysi ospalé mesto pri egyptských hraniciach, ktoré je pravdepodobne ďalším cieľom izraelskej ofenzívy, sa teraz podľa agentúry AP upierajú zraky celého sveta.
Predstavitelia OSN varujú, že útok na Rafáh bude mať katastrofálne následky, pretože v dosahu izraelských úderov sa ocitne viac ako 600-tisíc detí. Útok na mesto a jeho okolie by tiež mohol spôsobiť kolaps systému humanitárnej pomoci, ktorý sa snaží udržať obyvateľov Gazy pri živote. Obavy vyjadrili aj západní spojenci Izraela. Izrael ale tvrdí, že musí obsadiť Rafáh, aby zabezpečil zničenie Hamasu a oslobodil rukojemníkov držaných militantmi.
V Paríži by sa dnes mohlo konať ďalšie kolo rozhovorov o dohode o prímerí medzi Hamasom a Izraelom, ktoré sprostredkúvajú Katar, Egypt a Spojené štáty.