Husíovci nesúci raketomety sa zúčastňujú na prehliadke v rámci mobilizačnej kampane „ľudovej armády“ tohto hnutia v jemenskom meste Sanaa. FOTO: Reuters
StoryEditor

Americká vojenská loď zničila balistickú raketu vystrelenú z Jemenu. Cieľom bola dopravná loď

24.02.2024, 21:01
Autor:
ČTKČTK

Husíovci podporovanie Iránom od novembra útočí na plavidlá pri úžine Báb al-Mandab, ktorá sa nachádza na významnej celosvetovej obchodnej trase.

Americká vojnová loď USS Mason dnes zničila balistickú raketu vystrelenú z časti Jemenu, ktorú majú pod kontrolou proiránski povstaleckí Húsíovci. Uviedlo to podľa agentúry Reuters regionálne veliteľstvo amerických ozbrojených síl CENTCOM. Podľa neho cieľom rakety bola americká prepravná loď MV Torm Thor. Obe plavidlá výbuch rakety nepoškodil.

Husíovci podporovanie Iránom od novembra útočí na plavidlá pri úžine Báb al-Mandab, ktorá sa nachádza na významnej celosvetovej obchodnej trase. Minulú nedeľu napríklad vážne poškodili nákladnú loď Rubymar. Niektoré prepravné spoločnosti kvôli útokom začali využívať alternatívne trasy, ktoré sa oblasti vyhýbajú.

image

Z lode poškodenej jemenskými rebelmi unikla ropa, škvrna má takmer 30 kilometrov

Na pozície povstalcov v Jemene zaútočili v uplynulých týždňoch americké a britské vojenské sily. Americké lode tiež hliadkujú v oblasti, kde Húsíovci zvyčajne útočia. V Červenom mori by mala začať pôsobiť aj ochranná námorná misia Európskej únie Aspides, ktorá však nepočíta s priamymi útokmi na pozície povstalcov.

Húsíovci, ktorí ovládajú veľkú časť Jemenu vrátane hlavného mesta Saná, tvrdia, že útoky sú reakciou na vojnu Izraela proti Hamasu v Pásme Gazy a na podporu, ktorú niektoré krajiny poskytujú izraelskej vláde.

01 - Modified: 2024-02-24 08:00:00 - Feat.: 1 - Title: Z lode poškodenej jemenskými rebelmi unikla ropa, škvrna má takmer 30 kilometrov 02 - Modified: 2024-02-23 20:02:46 - Feat.: 1 - Title: Nemecká fregata dostala mandát na účasť v operácii EÚ v Červenom mori 03 - Modified: 2024-02-22 19:35:06 - Feat.: 1 - Title: Ceny ropy vzrástli, cena Brentu sa posunula k hranici 84 dolárov za barel
01 - Modified: 2025-12-05 06:03:33 - Feat.: - Title: USA pritvrdzujú voči Antife. Bondiová nariadila FBI vyšetrovanie a žiada zoznam domácich teroristov 02 - Modified: 2025-12-05 05:58:51 - Feat.: - Title: USA vykonali v Pacifiku ďalší smrtiaci útok. Zničili loď a zabili štyroch ľudí, dôkazy o drogách neukázali 03 - Modified: 2025-12-05 05:36:41 - Feat.: - Title: Najvyšší súd USA podržal republikánov. Kontroverzná volebná mapa Texasu im môže prihrať päť kresiel 04 - Modified: 2025-12-04 23:00:00 - Feat.: - Title: Trumpovo kryptomenové impérium sa rúca. Investori už prezidentovi neveria 05 - Modified: 2025-12-04 22:00:57 - Feat.: - Title: Súd rozhodol v prospech vlády USA ohľadom nasadenia Národnej gardy vo Washingtone
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. december 2025 10:42