V Anglicku sa dnes začal ďalší päťdňový štrajk mladých lekárov pred atestáciou, ktorí požadujú zvýšenie platov. Informovala o tom stanica BBC. Štrajk podľa nej naruší predovšetkým operácie a vyšetrenia v nemocniciach vzhľadom na to, že zhruba polovica lekárov v nich je pred atestáciou.
Lekársky odborový zväz požaduje zvýšenie platov mladých lekárov o 35 percent s tým, že takáto úprava by kompenzovala roky nedorovnanej inflácie. Britská vláda však označuje takýto krok za nerozumný. V aktuálnom finančnom roku podľa BBC priemerné zvýšenie platu u lekárov pred atestáciou predstavovalo deväť percent.
Mladí lekári v Británii štrajkujú už takmer rok. Prvýkrát podobný protest zorganizovali vlani v marci. Podľa posledného prieskumu sociologickej agentúry YouGov lekára v ich požiadavkách podporuje stále asi 50 percent Britov, aj keď podpora klesá.
"Podporujem ich, pretože sa s nimi zaobchádza zle a zaslúži si dôstojné zvýšenie platu," uviedol 60-ročný Nigel Hunt, ktorý sa lieči s rakovinou. Hunt mal podľa BBC šťastie, pretože jeho chemoterapia nebola zrušená, aj keď ju mal počas posledného protestu naplánovanú práve na jeden z dní, na ktoré štrajk pripadal.
Menej pochopenia pre štrajkujúcich má 34-ročná Toni Rushová, ktorá mala v stredu podstúpiť operáciu ritnej trhliny, no teraz bude musieť na zákrok čakať až do polovice marca. Rushová sa pritom s ochorením potýka už rok. "Musieť čakať tak dlho a potom sa takto dočkať odloženia operácie je nepríjemné a frustrujúce. A to nie som zďaleka v najhoršej situácii, "uviedla.
Ministerka zdravotníctva Victoria Atkinsová vyhlásila, že je pokračujúcimi štrajkami sklamaná. "Nikto by nemal podceňovať vplyv, aký tieto štrajky majú na systém verejného zdravotníctva. Vyzývam BMA, aby svoje štrajky odvolala, "povedala Atkinsová.
Zástupcovia mladých lekárov vo zväze BMA Robert Laurenson a Vivek Trivedi ale BBC oznámili, že vláda mohla štrajkom predísť tým, že by prišla so solídnou ponukou platu pre mladých lekárov.