Podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba absolvoval pracovnú cestu do Kene, počas ktorej sa stretol okrem iného s prezidentom Williamom Rutom.
Dohodli sa na užšej spolupráci v oblasti kybernetickej bezpečnosti, ekonomickej podpory a rozvoja všeobecne prospešných projektov. Taraba tvrdí, že Slovensko by malo viac spolupracovať s africkými krajinami. Informoval o tom komunikačný odbor ministerstva životného prostredia.
Taraba odovzdal Keni humanitárnu pomoc, ďalej asistoval pri podpise dohody o kybernetickej bezpečnosti a vyjednal s predstaviteľmi Kene a Rwandy dohodu o vojenskej spolupráci. Dohodu by malo Slovensko podpísať v blízkej budúcnosti.
"Afrika už dávno nie je len o chorobách, chudobe a negramotnosti. Niektoré krajiny napredujú obrovským tempom. Je chybou, že slovenskí politici do týchto štátov častejšie nechodili a nevyužívajú obrovský potenciál, ktorý máme. Nie sme koloniálna veľmoc, nemáme koloniálnu minulosť a ani postranné úmysly," zdôraznil Taraba.
Podľa vlastných slov jeho návštevu sprevádzal mimoriadny záujem štátnych a miestnych médií, čo potvrdzuje, že tento priateľský vzťah je potrebné využiť v prospech spolupráce.
Vicepremiér taktiež odovzdal so svojou delegáciou humanitárnu pomoc generálnemu tajomníkovi Kenského Červeného kríža Ahmedovi Idrisovi.
Humanitárnu potravinovú a materiálnu pomoc bude Kenský Červený kríž distribuovať cieľovej komunite žijúcej v povodí rieky Tana, kde bolo v dôsledku minuloročných ničivých záplav zasiahnutých viac ako trištvrte milióna ľudí, pričom viac ako 140-tisíc ich muselo byť vysídlených.
Na záver pracovnej cesty sa Taraba zúčastnil na Environmentálnom zasadnutí OSN pre životné prostredie UNEA-6 v Nairobi.