Ruska dvakrát vydala armáde svojho mobilizovaného syna, ktorý zbehol od svojho vojenského útvaru. Informujú o tom ruské médiá, podľa ktorých vojak povolaný do bojov na Ukrajine dezertoval celkom trikrát. Súd ho za to v stredu poslal na sedem rokov za mreže. Podľa ľudskoprávnych aktivistov počet dezercií v ruskej armáde v posledných mesiacoch stúpa.
Ruská armáda nemenovaného muža v hodnosti rotmajstra podľa portálu Lenta povolala do armády počas čiastočnej mobilizácie na jeseň roku 2022. O štyri mesiace neskôr ale zo služby zbehol, pričom svojej matke doma v Čeľabinskej oblasti tvrdil, že mu nadriadení dali výpoveď.
K žene sa ale neskôr dostala informácia, že ho velenie jeho formácie hľadá. Vedela, že syn býva u svojho kamaráta, kam ho išla vyzdvihnúť a osobne ho doviezla späť k jeho útvaru. Muž však ani druhýkrát v armáde nevydržal a po deviatich dňoch v službe sa opäť vrátil domov, tentoraz s vysvetlením, že dostal dovolenku na svoje narodeniny.
Potom sa však namiesto návratu k jednotke znova nasťahoval ku kamarátovi, a matka ho následne druhýkrát nahlásila. Situácia sa opakovala aj tretíkrát, ale to už si pre vojaka rovno prišla vojenská polícia a zatkla ho.
Súd tento týždeň muža za „trojnásobnú samovoľnú absenciu bez povolenia“ poslal na sedem rokov za mreže v trestaneckej kolónii.
Portál The Moscow Times minulý rok v decembri informoval, že počet žiadostí ruských vojakov o pomoc pri dezercii z armády sa v posledných mesiacoch výrazne zvýšil. Podľa šéfa projektu Idite lesom, ktorý Rusom pomáha vyhnúť sa bojom na Ukrajine, sa vojaci najčastejšie rozhodnú zbehnúť po tom, ako na fronte utrpeli zranenia a liečili sa v ruských nemocniciach.
V Idite lesom vlani zaznamenali od júna do augusta 305 žiadostí o pomoc s dezerciou, pričom od septembra do novembra ich evidovali 577, čo je nárast o 89 percent. Celkom od vlaňajšieho apríla poskytli právnici a dobrovoľníci tejto skupiny rady najmenej tisícke vojakov.
Ruskí právnici a ochrancovia ľudských práv uvádzajú, že celkový rozsah dezercií nedokážu odhadnúť. Podľa výpočtov webu Mediazona sa od začiatku mobilizácie dostalo pred vojenské súdy cez štyritisíc prípadov neoprávneného opustenia služby. Väčšina odsúdených dostala podmienené tresty, ktoré nebránia tomu, aby ich armáda poslala späť na front.