Úrad pre palestínskych utečencov na Blízkom východe nedostal od 16 štátov, ktoré mu v januári pozastavili financovanie, zhruba 450 miliónov dolárov, ktoré mal prisľúbené. Šéf úradu Philippe Lazzarini to povedal v rozhovore, ktorý dnes zverejnil španielsky denník El País.
Štáty financovanie pozastavili po tom, ako Úrad pre palestínskych utečencov rozviazal zmluvy s 12 zamestnancami, o ktorých Izrael tvrdil, že sa podieľali na teroristickom útoku zo 7. októbra. Podľa Lazzariniho má úrad, ktorý pomáha aj v Pásme Gazy, peniaze do konca apríla.
Účasť na terorizme
Po zverejnení tvrdení izraelských úradov, že 12 zamestnancov Úradu pre palestínskych utečencov sa podieľalo na teroristickom útoku hnutia Hamas na izraelské územie zo 7. októbra, 16 štátov pozastavilo svoje financovanie tohto úradu OSN. Boli medzi nimi aj významní darcovia ako Spojené štáty či Nemecko. Úrad sľúbil záležitosť vyšetriť a OSN ustanovila nezávislý tím vedený bývalou francúzskou ministerkou zahraničia Catherine Colonnaovou.
"Situácia je stále veľmi neistá. Mali by sme byť schopní fungovať do konca apríla," povedal denníku El País Lazzarini. Po pozastavení financovania od niektorých štátov predstavitelia Úradu pre palestínskych utečencov tvrdili, že úradu peniaze vystačia do konca februára.
"Dostali sme ale odvtedy nejaké príspevky," uviedol Lazzarini. Zhruba 50 miliónov eur uvoľní Európska komisia, dodatočné dary vo výške 50 miliónov dolárov tento týždeň oznámili tiež Irak a Katar. Španielsko dnes oznámilo, že vyplatí do zhruba šiestich týždňov Úradu pre palestínskych utečencov príspevok vo výške 20 miliónov eur.
Izraelská kritika
Úrad pre palestínskych utečencov čelí kritike zo strany Izraela, ktorý chce, aby úrad prestal pôsobiť v Pásme Gazy. Izraelské úrady tento týždeň uviedli, že pre Úrad pre palestínskych utečencov pracuje zhruba 450 členov Hamasu a ďalších palestínskych militantných skupín. Úrad pre palestínskych utečencov má celkovo 13-tisíc zamestnancov.
Podľa Lazzariniho Izrael útočí na úrad, pretože chce spochybniť status Palestínčanov ako utečencov. "To je ale celkom krátkozraké, pretože štatút utečenca palestínskych utečencov nie je viazaný na služby, ktoré poskytuje Úrad pre palestínskych utečencov," povedal šéf úradu.
Lazzarini tiež odmietol, že by jeho úrad mal blízko k Hamasu. "Agentúra, podobne ako celá OSN, má politiku nulových politických kontaktov s Hamásom," povedal Lazzarini.
Keďže však Úrad pre palestínskych utečencov pôsobí na území Pásma Gazy, ktoré Hamas kontroloval, tak s ním podľa neho úrad udržiaval "technickú spoluprácu". Podľa Lazzariniho samotné palestínske hnutie vníma úrad ako hrozbu, keďže mu konkuruje v niektorých kľúčových oblastiach, napríklad vo vzdelaní.
Úradu pre palestínskych utečencov má podľa zástancov kľúčovú úlohu v poskytovaní a distribúcii humanitárnej pomoci v Pásme Gazy, kde Izrael bojuje s palestínskym hnutím Hamas, ktoré USA či Európska únia považujú za teroristickú organizáciu. Úrad pre palestínskych utečencov však pôsobí aj na ďalších územiach, na Izraelom okupovanom Západnom brehu Jordánu, v Jordánsku, Sýrii a Libanone.