Poddôstojník americkej armády čelí obvineniu, že od roku 2022 predával do zahraničia citlivé armádne informácie. Informujú o tom dnes stanice CBS News a agentúra AP.
Týmto spôsobom vojak, ktorý pôsobil ako armádny analytik, odovzdal informácie o delostreleckom systéme HIMARS, nadzvukovom vybavení armády či o armádnych štúdiách a plánoch. Podľa obžaloby za to dostal 42-tisíc dolárov.
Podľa obvinenia bol od júna roku 2022 seržant Korbein Schultz v kontakte s mužom, ktorého vyšetrovatelia neidentifikovali. Tvrdia však, že ide o cudzinca, ktorý zrejme žije v Hongkongu.
Údajnému spolupáchateľovi posielal na jeho žiadosť desiatky citlivých armádnych záznamov, tvrdí obžaloba. Podľa nej Schultz využíval to, že mal previerku pre styk s tajnými informáciami.
Obžaloba tvrdí, že seržantove pohnútky boli čisto materiálne. Za odovzdanie dokumentov dostal celkovo 42-tisíc dolárov. Schultz bol obvinený v šiestich bodoch, napríklad z vyzradenia vojenských informácií či podplácania verejného činiteľa.
Hoci obvinenia priamo nehovoria, aká krajina mala z únikov prospech, mnoho odovzdaných materiálov sa týkalo Číny či Taiwanu, uvádza stanica CBS News. O informácie o systéme HIMARS však mohlo mať záujem aj Rusko po tom, ako túto zbraň USA poskytli Ukrajine.
Podľa agentúry AP ide o posledný z radu prípadov, keď členovia amerických armádnych zložiek čelia obvineniu kvôli úniku citlivých či tajných informácií. Vlani v auguste obvinili z odovzdávania takýchto informácií Číne dvoch príslušníkov námorníctva.
Minulý týždeň americký gardista Jack Teixeira priznal na súde vinu z vyzrazovania utajených vojenských informácií. Prípad, na ktorý sa prišlo vlani, patrí medzi najzávažnejšie narušenia bezpečnosti v USA odkedy sa v roku 2010 objavilo na webe WikiLeaks viac ako 700-tisíc dokumentov, videí a diplomatických správ. Teixeirovi hrozí až 16 rokov väzenia.