Maďarsko podpísalo minulý mesiac s Čínou dohodu o spolupráci v justícii a bezpečnostných otázkach, napísal nemecký Die Welt. Podľa maďarských médií bude možné, aby čínski policajti držali spoločné hliadky s tými maďarskými.
Od maďarskej opozície zaznieva kritika. Čínsky režim, ktorý Európska únia kritizuje pre porušovanie ľudských práv, v minulosti podľa neoficiálnych zdrojov vybudoval v zahraničí sieť policajných staníc pre sledovanie svojich občanov.
Čínsky minister pre verejnú bezpečnosť Wang Siao-chung po stretnutí s maďarským premiérom Viktorom Orbánom a ministrom vnútra Sándorom Pintérom povedal, že verí v prehĺbenie spolupráce pri boji proti terorizmu a zločinu.
Die Welt napísal, že Maďarsko udržiava roky dobré vzťahy s Čínou aj s Ruskom, ktoré už vyše dva roky vedie vojnu proti Ukrajine. V prípade Číny išlo doteraz hlave o hospodárske vzťahy.
Maďarsko bolo prvou krajinou EÚ, ktorá sa pripojila k čínskej iniciatíve novej hodvábnej cesty, kedy chce Peking prostredníctvom zahraničných investícií posilniť svoj vplyv v zahraničí. Čína plánuje v Maďarsku niekoľko projektov v hodnote miliárd eur, napríklad továrne pre elektromobilový priemysel.
Spoločné hliadky
Verejné vyjadrenia maďarských činiteľov k bezpečnostnej dohode s Čínou boli podľa Die Welt vágne a boli zverejnené až niekoľko dní po stretnutí v Budapešti. Veľa nasvedčuje ale tomu, že sa podobá na dohodu, ktorú Čína uzavrela so Srbskom, ktoré nie je členom EÚ. Tam môžu čínski policajti dohliadať na bezpečnosť na miestach obľúbených návštevníkov z Číny.
Teraz zaznievajú kritické hlasy, že podobné kontroly môžu byť aj na maďarskom území. "S čínskymi investíciami prichádza do Maďarska aj mnoho čínskych občanov. A na týchto ľudí je potrebné podľa čínskeho štátu dohliadať," povedal investigatívny novinár a odborník na maďarsko-čínske vzťahy Szabolcs Panyi.
Je podľa neho zrejmé, že sa Čína pre to snažila vytvoriť v Maďarsku podmienky.
Maďarské ministerstvo vnútra portálu Telex.hu potvrdilo, že "policajti z oboch krajín budú môcť spoločne vyrážať na hliadky, čo povedie k lepšej komunikácii medzi občanmi a úradmi oboch krajín a k zvýšeniu vnútornej bezpečnosti".
Podľa rezortu vnútra je cieľom dohody zlepšiť bezpečnosť v turistických oblastiach v oboch krajinách počas vrcholu turistickej sezóny a počas podujatí, na ktoré chodí veľké množstvo návštevníkov.
Kritika u opozície
Dohodu ostro kritizuje opozičná strana Jobbik, ktorej poslanec Koloman Brenner dnes podľa agentúry MTI varoval, že čínski policajti by zrejme "používali rovnaké metódy, aké sú zvyknutí používať doma a ktoré sú úplne cudzie našej európskej kultúre".
Die Welt pripomína, že to, že komunistická Čína svojich občanov sleduje aj v zahraničí, nie je tajomstvom. Pred pár rokmi ochrancovia ľudských práv zverejnili, že Peking si vytvoril medzinárodnú sieť ilegálnych policajných staníc s cieľom kontrolovať Číňanov v zahraničí, zastrašovať ich a prípadne donútiť k návratu do vlasti. Z viac ako stovky odhalených staníc sa rad nachádzal na európskom území, väčšina z nich v Taliansku.
Predseda zahraničného výboru českého Senátu Pavel Fischer vlani v októbri uviedol, že dve takéto služobne Číňania vybudovali aj v Česku.