Grécki študenti sa dostali do konfliktu s políciou počas protestu, proti návrhu zákona reformujúceho zriaďovanie a fungovanie vysokých škôl. FOTO: Reuters
StoryEditor

V Grécku protestovalo 13-tisíc nespokojných študentov, polícia použila slzotvorný plyn

08.03.2024, 16:02
Autor:
ČTKČTK

Najmä ľavicovo zmýšľajúci študenti vyjadrujú obavy, aby sa verejné školstvo nezačalo zhoršovať kvôli prehĺbeniu problémov s financovaním a v prospech školstva súkromného.

Tisícky študentov z celého Grécka dnes demonštrovali v Aténach proti návrhu zákona reformujúceho zriaďovanie a fungovanie vysokých škôl, ktorý má okrem iného umožniť pôsobenie súkromných univerzít v krajine. Polícia proti skupine hádžucej zápalné fľaše použila slzotvorný plyn, uviedla agentúra Reuters. Poslanci budú o zákone hlasovať dnes popoludní.

Sprievod v centre mesta mal podľa agentúry AFP 13-tisíc účastníkov. Najmä ľavicovo zmýšľajúci študenti vyjadrujú obavy, aby sa verejné školstvo nezačalo zhoršovať kvôli prehĺbeniu problémov s financovaním a v prospech školstva súkromného. Plagáty v sprievode hlásali "nie vzdelanie pre hŕstku vyvolených a elity" alebo "voľné vzdelanie pre všetkých! ".

"Zmena najmladšej generácii otvorí nové obzory," povedal dnes v parlamente premiér Kyriakos Mitsotakis. Reforma podľa neho umožní gréckym študentom "študovať na medzinárodných univerzitách bez toho, aby museli opustiť svoju krajinu".

Podľa konzervatívnej vlády reforma okrem iného priláka do krajiny zahraničných študentov a gréckym študentom, ktorí kvôli vysokoškolskému vzdelaniu zdržiavajú v cudzine, umožní študovať doma. Podľa vlády reforma tiež pomôže gréckej ekonomike.

Zákaz súkromných univerzít bol v Grécku podľa miestnych médií zavedený za vojenskej diktatúry v rokoch 1967 až 1974.

01 - Modified: 2025-07-15 17:00:00 - Feat.: - Title: Líbya je rovnakou hrozbou ako vojna na Ukrajine, Grécko a Taliansko varujú pred migráciou z juhu 02 - Modified: 2025-07-13 22:00:00 - Feat.: - Title: Debakel úniovej delegácie. Líbyjčania vyhostili eurokomisára, Grécko naďalej čelí prílivu migrantov 03 - Modified: 2025-07-13 06:00:24 - Feat.: - Title: Juhokórejskí študenti medicíny po viac ako roku ukončia protest a vrátia sa do škôl 04 - Modified: 2025-07-12 07:00:00 - Feat.: - Title: Ako sa rozchádzame. Štúdia odhalila stratégie ukončovania dlhodobých vzťahov, niektoré sú poriadne bolestivé 05 - Modified: 2025-07-11 19:21:50 - Feat.: - Title: Grécko dočasne pozastavilo azylové konania pre migrantov zo severnej Afriky. OSN je znepokojená
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
16. júl 2025 15:38