Kanada oznámila, že obnoví financovanie úradu OSN pre palestínskych utečencov (UNRWA), zatiaľ čo pokračuje vyšetrovanie zapojenia niekoľkých jeho zamestnancov do minuloročného útoku palestínskeho radikálneho hnutia Hamas na Izrael. Informoval o tom dnes spravodajský web BBC.
Kanada bola jednou zo 16 krajín, ktoré oznámili, že prerušujú financovanie UNRWA v reakcii na izraelské dôkazy o zapojení 12 zamestnancov tohto úradu do októbrového teroristického útoku.
Kanada bola podľa údajov z roku 2022 jedenástym najväčším prispievateľom do rozpočtu UNRWA. Rozhodnutie o obnovení financovania oznámil v piatok vo vyhlásení kanadský minister pre medzinárodný rozvoj Ahmed Hussen.
Doplnil, že rozhodnutie urobili "s ohľadom na prebiehajúci dôkladný vyšetrovací proces" týkajúci sa obvinení a dodal, že dočasné prerušenie pomoci bolo zrušené, "aby bolo možné viac reagovať na naliehavé potreby palestínskych civilistov".
Kanadská vláda v tlačovom vyhlásení uviedla, že "počas dočasného prerušenia nebola zmeškaná žiadna pravidelná platba, ktorá mala byť zaslaná UNRWA". Doplnila, že prísľub kanadského príspevku organizácii pomôže zabrániť jej kolapsu. Kanadské ozbrojené sily navyše venujú Jordánsku približne 300 nákladných padákov, aby mohli byť použité na zhadzovanie humanitárnej pomoci nad Pásmom Gazy.
OSN vedie interné vyšetrovanie obvinení voči zamestnancom UNRWA a vyšetrovanie vedie aj nezávislý tím vedený bývalou francúzskou ministerkou zahraničia Catherine Colonnaovou.
V piatok Európska únia, Británia, Spojené štáty a ďalšie krajiny uviedli, že plánujú otvoriť námorný humanitárny koridor do Pásma Gazy. Podľa predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej by mal začať fungovať tento víkend.
UNRWA je najväčšou agentúrou OSN pôsobiacou v Pásme Gazy. Poskytuje zdravotnú starostlivosť, vzdelávanie a ďalšiu humanitárnu pomoc Palestínčanom v Pásme Gazy, na okupovanom Západnom brehu Jordánu, v Jordánsku, Libanone a Sýrii. Len v pásme Gazy zamestnáva približne 13-tisíc ľudí.
Izrael ofenzívu v Pásme Gazy začal po teroristickom útoku Hamasu zo 7. októbra, keď na izraelskom území zahynulo 1 200 ľudí a ďalších zhruba 250 osôb zavliekli ozbrojenci Hamasu a jeho spojencov na palestínske územie. Pri prvom a doteraz jedinom pokoji zbraní v novembri prepustili približne polovica z nich. Od začiatku vojny podľa zdravotníckych úradov v Gaze ovládaných Hamasom zahynulo vyše 30 800 Palestínčanov.