Poľský prezident Andrzej Duda. FOTO: Reuters
StoryEditor

Poľský prezident vyzval členov NATO, aby na obranu vyčlenili tri percentá HDP

14.03.2024, 19:08
Autor:
TASRTASR

Poľský prezident vyjadril spokojnosť s členstvom svojej krajiny v NATO a vyhlásil, že Poľsko berie svoju bezpečnosť zodpovedne, preto Varšava do modernizácie armády investuje viac než štyri percentá HDP.

Poľský prezident Andrzej Duda vo štvrtok opätovne vyzval členské štáty Severoatlantickej aliancie, aby zvýšili výdavky na obranu na úroveň troch percent HDP.  Informujeme o tom na základe správy agentúry PAP.

Duda vo štvrtok rokoval s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom v hlavnom sídle aliancie v Bruseli.

Poľský prezident vyjadril spokojnosť s členstvom svojej krajiny v NATO a vyhlásil, že Poľsko berie svoju bezpečnosť zodpovedne, preto Varšava do modernizácie armády investuje viac než štyri percentá HDP.

image

Duda možno vetuje zákon o voľnom predaji interrupčnej tabletky

Počas tlačovej konferencie členom NATO zopakoval výzvu z minulého týždňa, aby namiesto aktuálnych dvoch percent HDP zvýšili investície do obrany na tri percentá HDP. Posilnila by sa tak podľa neho efektivita spoločnej obrany.

"Dnes, dva roky po tom, ako Rusko plnou silou udrelo na Ukrajinu, je už jasné, s kým máme dočinenia," vyhlásil Duda. "Potrebujeme viac sily, viac vojenských prostriedkov, viac munície, aktívny prístup a aktívny výskum nových druhov zbraní. Musíme do veľkej miery oživiť zbrojný priemysel," dodal s tým, že čosi takéto si vyžaduje zvýšenie nákladov na obranu.

"Apelujem preto na všetkých spojencov, aby sme všetci zvýšili výdavky (na obranu) aspoň na tri percentá HDP, aby sme dokázali uspokojiť svoje vlastné potreby a podporovať našich susedov na Ukrajine," dodal Duda.

01 - Modified: 2024-03-14 14:37:01 - Feat.: 1 - Title: Medzi nimi je aj Slovensko. Jedenásť krajín splnilo výdavkový cieľ NATO na obranu 02 - Modified: 2024-03-13 17:54:20 - Feat.: 1 - Title: Britská ekonomika sa začiatkom roka vrátila k rastu 03 - Modified: 2024-03-13 17:50:00 - Feat.: 1 - Title: Británia podpísala obchodnú dohodu s americkým štátom Texas. S celými Spojenými štátmi sa nedohodli
01 - Modified: 2026-01-11 19:50:10 - Feat.: - Title: Británia a Nemecko rokujú o nasadení síl NATO do Grónska, chcú upokojiť hrozby USA 02 - Modified: 2026-01-11 13:00:07 - Feat.: - Title: Maďarsko tvrdí, že v Poľsku je právny štát v kríze. Rovnaký pohľad má aj Rusko, odkazuje Varšava 03 - Modified: 2026-01-09 16:55:42 - Feat.: - Title: NATO aj napriek Trumpovým hrozbám ohľadom Grónska nie je v kríze, povedal veliteľ spojeneckých síl v Európe 04 - Modified: 2026-01-09 16:28:42 - Feat.: - Title: Spojené štáty, Európa a NATO sú jedinou šancou na prežitie slobodného sveta, vyhlásil Tusk 05 - Modified: 2026-01-08 23:00:00 - Feat.: - Title: Donroeova doktrína: NATO práve umiera medzi Islandom a Grónskom. Dôsledky budú dramatické
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
12. január 2026 01:27