Na ruskom Ďalekom východe sa dnes večer nášho času otvorili volebné miestnosti a v krajine oficiálne začali prezidentské voľby, ktoré podľa všeobecného očakávania zabezpečia súčasnej hlave štátu Vladimirovi Putinovi ďalších šesť rokov v Kremli. Vzhľadom na to, že väčšina potenciálnych opozičných kandidátov je buď mŕtva, uväznená, v exile alebo im úrady znemožnili kandidovať, je víťazstvo Putina takmer isté, napísala stanica CNN.
Voľby tentoraz trvajú tri dni - od piatka do nedele. Volebné miestnosti sa v Rusku otvárajú o 08:00 miestneho času. Najskôr sa tak stalo na Kamčatke a na Čukotce na Ďalekom východe, vzhľadom na časový posun to bolo dnes o 21:00 nášho času.
Predčasné hlasovanie
Voľby v Rusku sa skončia v nedeľu v Kaliningradskej oblasti o 20:00 miestneho času, teda o 19:00 nášho času. Prvé informácie o priebežných výsledkoch sa čakajú čoskoro po zatvorení volebných miestností a predbežné výsledky má ústredná volebná komisia oznámiť v pondelok.
V odľahlých oblastiach sa začalo už skôr predčasné hlasovanie. Podobne ako na okupovaných ukrajinských územiach, kde Moskva tiež vypísala prezidentské voľby. Kyjev toto hlasovanie označil za nezákonné a neplatné a spojencov vyzval, aby výsledky neuznali.
Podľa agentúry AP ľudia na okupovaných územiach hlasujú pod nátlakom a podľa niektorých svedectiev aj pod hrozbou použitia zbrane. V niektorých ruských regiónoch možno hlasovať elektronicky, podľa ruských opozičných predstaviteľov ale táto možnosť dáva režimu väčší priestor falšovať výsledky.
Dekády Putinovej vlády
Sedemdesiatjedenročný Putin je pri moci 24 rokov a ďalšie zvolenie predĺži jeho vládu najmenej do roku 2030. Vzhľadom na niekoľko rokov staré ústavné zmeny sa potom bude môcť o prezidentský post uchádzať znovu. Kremeľ postupným sprísňovaním režimu aj pomocou zákonov, ktoré zaviedli dlhé tresty väzenia okrem iného za kritiku ruskej invázie na Ukrajine, takmer úplne umlčal kritické hlasy v krajine.
Ústredná volebná komisia schválila iba troch ďalších kandidátov, ktorých funkciou je podľa analytikov vytvoriť zdanie konkurencie. Ide o komunistu a poslanca Štátnej dumy Nikolaja Charitonova, podpredsedu Štátnej dumy Vladislava Davankova z mladej strany Noví ľudia, ktorá je kvôli svojej podpore vojny na Ukrajine na sankčnom zozname Európskej únie, a Leonida Sluckého, predsedu nacionalistickej Liberálnodemokratickej strany.
Ďalší dvaja záujemcovia o kandidatúru, bývalý poslanec Boris Naděždin a novinárka Jekaterina Duncovová, ktorí vyzvali na ukončenie ruskej vojny na Ukrajine, neboli k voľbám pripustení.
Ani u nich sa ale nepredpokladalo, že by mohli Putinove vyhliadky na víťazstvo ohroziť. Voľby sa konajú krátko po smrti Alexeja Navaľného, najvážnejšieho Putinovho oponenta, ktorý zomrel vo februári za nevyjasnených okolností v ruskom väzení za polárnym kruhom.