New York je mestom, ktoré nikdy nespí, ale tiež mestom, ktoré nedokáže odmontovať nelegálne stojace lešenie, píše týždenník The Economist. Programátori najatí radnicou zistili za pomoci umelej inteligencie, že v uliciach metropoly takýchto lešení stojí najmenej 500. New York je tak klasickým príkladom dobre mieneného opatrenia so zlými vedľajšími účinkami, píše týždenník.
Vedenie mesta v 80. rokoch minulého storočia nariadilo správcom budov vykonávať každých päť rokov inšpekciu vonkajšieho krytia objektov po tom, ako sa prípady smrteľných zranení spôsobených murivom padajúcim na chodníky stali obrovskou témou.
Radnica teraz eviduje viac ako osemtisíc vydaných povolení na výstavbu lešenia, pre niektorých správcov budov je však pohodlnejšie nechať konštrukcie na ulici stáť až dovtedy, kým budú musieť inšpekciu nechať urobiť znova.
Lešenie je nevzhľadné a obmedzuje pohyb ľudí na chodníku - niektorým z nich Newyorčania prezývajú "prístrešky", keďže ide o úzke, dlhé tunely na úrovni chodníkov.
Počítačoví vedci teraz s pomocou umelej inteligencie a ohromného súboru viac ako 29 miliónov snímok z ulíc mesta vyhotovených medzi augustom 2023 a januárom 2024 dokážu odhaliť, ktoré z lešení majú stále platné povolenia, a ktoré už nie.
Súbor snímok tiež plánujú pretvoriť vo verejnú interaktívnu mapu, ktorá miestnym ukáže, ako dlho to či ono lešenie na mieste stojí a či má správca budovy platné povolenie.