Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov dnes vyjadril obavy o osud desiatok utečencov z radov moslimského etnika Rohingov, ktorí podľa výpovedí preživších boli na palube dreveného plavidla, ktoré stroskotalo pri brehoch indonézskej provincie Aceh. Podľa UNHCR sa 75 migrantov podarilo zachrániť, ďalších viac ako 70 ale možno zahynulo alebo sa nezvestných.
Preživší odhadli, že na palube lode bolo asi 150 ľudí, toto číslo však nebolo možné nezávisle overiť, uviedla agentúra AFP. Plavidlo sa potopilo v stredu a vo štvrtok Indonézia ukončila pátranie.
Prenasledovanie
"Obavy sa týkajú tých zo 151 utečencov, ktorí ešte neboli zachránení," vyhlásil dnes hovorca UNHCR pre Áziu Babar Balúč. Miestne úrady asi 75 ľudí evakuovali, ostatní sú "pokladaní za mŕtvych či nezvestných", dodal.
"Všetci rohingskí utečenci, ktorí boli vo štvrtok na lodi, boli zachránení," uviedol predstaviteľ pátracej a záchrannej agentúry v Acehu Muhammad Fathur Rachman. "Nedostali sme žiadne ďalšie informácie o nezvestných ľuďoch. Zoznam cestujúcich neexistuje. Podľa našich analýz ale na lodi nemohlo byť 150 ľudí, "dodal.
Rohingovia čelia prenasledovaniu v prevažne budhistickom Mjanmarsku, odkiaľ ich v uplynulých rokoch ušiel zhruba milión do susedného Bangladéša. Tábory, ktoré pre nich vystavali bangladéšske úrady, sú ale preplnené a panujú v nich zlé podmienky. Mnohí Rohingovia sa tak vydávajú do ďalších krajín.
Stroskotané plavidlo
Podľa údajov UNHCR do Indonézie v minulom roku priplávalo vyše 2300 Rohingov, čo je viac ako za predchádzajúce štyri roky spolu. Najmenej 569 Rohingov vlani na úteku z Barmy alebo Bangladéša prišlo o život alebo sa nezvestných, uviedol Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov.
Na stroskotané plavidlo pri indonézskych brehoch upozornili v stredu indonézski rybári. Šiestich migrantov zachránili a informovali úrady, že ďalší utečenci stoja na prevrátenej lodi na mori. Záchranári tam našli ďalších 42 mužov, 18 žien a deväť detí.
Utečenci, ktorých bolo vidieť na záberoch zverejnených médiami, sú premáčaní od dažďa, mnohí vyzerajú vyčerpane a plačú. "Všetci sme veľmi smutní, hladní a zoslabnutí," uviedla podľa agentúry AP 17-ročná Samira, ktorá sa na cestu vydala z utečeneckého tábora v Bangladéši a mala namierené do Malajzie.