Kanadská politická elita sa dnes v montrealskej bazilike Notre-Dame rozlúčila s expremiérom Brianom Mulroneym, ktorý zomrel 29. februára vo veku 84 rokov, uviedla agentúra Reuters. Smútočnú reč na štátnom pohrebe predniesol okrem iného súčasný predseda kanadskej vlády Justin Trudeau alebo bývalý hokejista Wayne Gretzky.
Mulroneyho rakva zahalená kanadskou vlajkou dorazila do baziliky Notre-Dame v sprievode, v ktorom nechýbali príslušníci Kráľovskej kanadskej jazdnej polície, ozbrojených síl i Mulroneyho rodiny. Jeho telo od štvrtka spočívalo v neďalekej bazilike svätého Patrika, kde ho mohla navštíviť verejnosť. Mulroney bude pochovaný pri súkromnom obrade v Montreale.
Silný mandát
Mulroney sa narodil 20. marca 1939 v Baie-Comeau v Quebecu do katolíckej rodiny írskych prisťahovalcov. Vyštudoval politickú vedu na Univerzite sv. Františka Xaverského v Novom Škótsku a práva na Lavalovej univerzite v Quebecu.
Počas štúdií vstúpil do Pokrokovej konzervatívnej strany, v rokoch 1983 až 1993 bol jej predsedom. V rokoch 1977 až 1983 pôsobil ako predseda Kanadskej spoločnosti pre železo a zlato.
Stal sa 18. kanadským premiérom, keď v roku 1984 doviedol svoju stranu k historickému víťazstvu a v tejto funkcii pôsobil takmer deväť rokov, kým dobrovoľne neodstúpil. Mulroney podľa agentúry AP do funkcie šéfa vlády nastupoval s najsilnejším mandátom v histórii, ale odchádzal s najnižšou podporou v prieskumoch.
Koniec vlády bez dôvery
V poslednom roku jeho vlády dosiahol schodok štátneho rozpočtu rekordných 47 miliárd amerických dolárov a v roku 1992 mu v prieskume verejnej mienky vyjadrilo dôveru iba 11 percent opýtaných.
K najvýznamnejším udalostiam jeho pôsobenia patrila podľa agentúry Reuters dohoda o voľnom obchode so Spojenými štátmi a zavedenie dane z tovarov a služieb, ktorá, hoci nebola populárna, pomohla napraviť stav vládnych financií.
Sobotňajšieho ceremoniálu sa okrem Trudeaua zúčastnila aj kanadská generálna guvernérka Mary Simonová, quebecký premiér Francois Legault či tiež herec Ryan Reynolds.