Ruskí vyšetrovatelia dnes v Tadžikistane vypočuli rodiny štyroch mužov obvinených z piatkového teroristického útoku v koncertnej hale v Krasnogorsku na okraji Moskvy. Uviedla to agentúra Reuters s odvolaním sa na tri tadžické bezpečnostné zdroje, podľa ktorých na vyšetrovanie osobne dohliada tadžický prezident Imomali Rachmon.
Ruské úrady cez víkend informovali, že v súvislosti s piatkovým masakrom zadržali 11 ľudí, vrátane štyroch mužov, ktorí sa podľa vyšetrovateľov bezprostredne zúčastnili na útoku. Podozriví Dalerdžon Mirzojev, Muchammadsobir Fajzov, Šamsidin Fariduni a Sajdakrami Račabalizoda boli v nedeľu predvedení na súd, ktorý na nich uvalil väzbu. Médiá tvrdia, že policajti priviedli muža na súd v stave svedčiacom o tom, že boli mučení.
Vo väzbe sú od pondelka tiež traja ďalší Tadžikovia, ktorí sa podľa vyšetrovateľov podieľali na prípravách útoku. Ten si podľa poslednej bilancie vyžiadal najmenej 139 mŕtvych a vyše 180 zranených.
Rodiny spomínanej štvorice podozrivých dnes tadžické bezpečnostné zložky previezli z miest Vachdat a Gissar do metropoly Dušanbe. Ďalšie podrobnosti o výsluchu zdroja neuviedli.
K zodpovednosti za piatkový útok sa opakovane prihlásila teroristická organizácia Islamský štát (IS), ktorá zverejnila aj zábery vyhotovené útočníkmi počas vraždenia ľudí. Ruskí predstavitelia na čele s prezidentom Vladimirom Putinom však naznačujú súvislosť teroristickej akcie s Ukrajinou, ktorá akýkoľvek podiel na útoku v Krasnogorsku odmieta.
Agentúra AFP poznamenala, že štáty Strednej Ázie, najmä regióny susediace s Afganistanom, sú častým miestom pôvodu bojovníkov IS. Tisíce tamojších občanov od roku 2010 odišli do Sýrie a Iraku. Dušanbe pravidelne upozorňuje na nárast aktivity islamistických skupín pozdĺž svojej viac ako tisíckilometrovej hranice s Afganistanom a organizuje protiteroristické cvičenia s ruskou a čínskou armádou.
V Tadžikistane sa zároveň odohralo niekoľko útokov IS, pričom túto hrozbu ešte podporilo prevzatie moci v Kábule islamistickým hnutím Taliban v roku 2021.
Podľa prezidenta Rachmona sa od roku 2015 ku skupine Islamský štát pripojilo na 2300 Tadžikov.
"Počas posledných troch rokov spáchalo 24 našich občanov teroristické činy v desiatich krajinách. Počet mladých ľudí, ktorí sa pridali k teroristickým organizáciám, vrátane IS, sa zvýšil, "uviedol tento rok na začiatku marca prezident, ktorý stojí na čele Tadžikistanu už od roku 1992.