Líder afganského vládnuceho hnutia Taliban Hajbatulláh Achúndzáda potvrdil odhodlanie vlády uplatňovať v krajine prísne islamské právo šaría, vrátane trestu verejného kameňovania žien za cudzoložstvo.
Informoval o tom denník The Daily Telegraph, podľa ktorého sa Achúndzáda vo svojom príhovore obracal predovšetkým na západných kritikov a odsudzoval západné hodnoty.
"Čoskoro začneme vykonávať tresty za cudzoložstvo. Budeme bičovať ženy na verejnosti. Bude ich čakať verejné ukameňovanie," vyhlásil Achúndzáda v hlasovom odkaze, ktoré cez víkend odvysielala afganská štátna televízia. Podľa denníka The Daily Telegraph ide o najtvrdšie výroky Talibanu od jeho návratu k moci v Afganistane v auguste 2021.
"Obhajujeme ľudské práva"
"Vieme, že toto všetko je proti vašej demokracii, ale my to budeme ďalej vykonávať. Rovnako ako vy aj my hovoríme, že obhajujeme ľudské práva - my to robíme v mene boha a vy v mene diabla," dodal.
Afganská štátna televízia pravidelne prenáša hlasové správy Achúndzádami, hoci on sám sa na verejnosti neobjavuje a sú známe len jeho snímky z minulosti. Sídli údajne v Kandaháre, ktorý je baštou Talibanu.
Hnutie Taliban po nástupe k moci v roku 2021 sľúbilo, že bude vládnuť umiernenejšie, postupne ale začalo prijímať prísne opatrenia proti ženám a vyraďovať ich z verejného života. Rok po nástupe k moci uzavrel Taliban pre dievčatá stredné školy a zakázal mnohým afganským zamestnankyniam vládnych úradov a humanitárnych organizácií pracovať.
Pre ženy tiež afganské úrady uzavreli množstvo verejných miest, vrátane kúpeľov, telocviční a parkov, zakázané boli salóny krásy. Zahraničné vlády a predstavitelia OSN to opakovane odsúdili.
„Ženské práva sú proti výkladu šaríe“
Achúndzáda vo svojom príhovore povedal, že ženské práva, ktoré presadzuje medzinárodné spoločenstvo, sú proti výkladu islamského práva šaría, ktorý uplatňuje Taliban. "Bojovali sme proti vám 20 rokov a budeme proti vám bojovať ďalších 20 aj viac rokov," povedal šéf Talibanu. "(Vaším odchodom) to neskončilo. Nebudeme len tak sedieť a popíjať čaj. Teraz začneme uplatňovať šaríu," dodal.
Taliban nechal od návratu k moci verejne zbičovať už stovky ľudí, vrátane žien, za krádeže, lúpeže či rôzne porušenia morálky. Výkonom trestu na športových štadiónoch prizerali tisíce ľudí. Najmenej štyria muži odsúdení na trest smrti za vraždu boli verejne popravení, pripomenul portál stanice Hlas Ameriky.
Bývalá štátna zamestnankyňa Tala žijúca v Kábule denníku The Daily Telegraph povedala, že sa ako žena v Afganistane necíti bezpečne. "Každé ráno sa začína prívalom oznámení a nariadení, ktoré obmedzujú životy žien, berú im aj tie najmenšie radosti a maria nádej na lepšiu budúcnosť," uviedla.