Španielske vojenské lietadlá dnes zhodili Palestínčanom v Pásme Gazy 26 ton humanitárnej pomoci. Madrid súčasne vyzval Izrael, aby otvoril pozemné hraničné priechody, a zabránil tak hladomoru na tomto izolovanom území, kde vedie izraelská armáda vojnu proti palestínskemu hnutiu Hamas v odvete za jeho teroristický útok z vlaňajšieho 7. októbra. Oznámilo to podľa agentúry Reuters španielske ministerstvo zahraničia.
Operáciu Španielsko uskutočnilo v koordinácii s Jordánskom, spolufinancovanú Európskou úniou. Zhodilo viac ako 11-tisíc potravinových dávok s cieľom zmierniť "katastrofálnu úroveň nedostatku potravín", ktorému čelí v Pásme Gazy až 1,1 milióna ľudí, uviedlo ministerstvo. "Španielsko trvá na otvorení pozemných priechodov ako na nevyhnutnom opatrení, ak sa má zabrániť hladomoru," dodal rezort v správe.
K zhadzovaniu humanitárnej pomoci z lietadiel sa uchýlili aj ďalšie západné krajiny ako Spojené štáty, Francúzsko a Nemecko, aby sa tak pokúsili aspoň zmierniť humanitárnu krízu, ktorá v Pásme Gazy panuje po bezmála šiestich mesiacoch vojny.
Humanitárne organizácie tvrdia, že dodávky pomoci do pásma, ktorého rozsiahle územia premenilo izraelské bombardovanie na trosky, brzdia byrokratické prekážky ako izraelské kontroly a kritická bezpečnostná situácia na zemi. Izrael oponuje, že objem pomoci prúdiacej do Gazy nijako neobmedzuje, a z problémov s jej doručovaním civilistom vinia agentúry OSN, ktoré podľa neho pracujú neefektívne.
Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo v správe z minulého týždňa varovala, že na severe Pásma Gazy bez prijatia ďalších opatrení vypukne najneskôr v máji hladomor, ktorý by sa do júla mohol rozšíriť aj do zvyšku pásma.
Španielske ministerstvo zahraničia tiež potvrdilo svoj záväzok, že bude naďalej podporovať úrad OSN pre palestínskych utečencov a zasadzovať sa o jeho ďalšie fungovanie.
Hlavní darcovia UNRWA vrátane Spojených štátov či Nemecka v januári pozastavili príspevky úradu kvôli obvineniu, že sa asi 12 z desiatok tisíc jeho palestínskych zamestnancov zúčastnilo októbrových útokov Hamasu, čo spochybnilo budúcnosť agentúry. Viaceré krajiny vrátane Kanady, Austrálie a naposledy aj Nemecka však odvtedy financovanie zase obnovili.