Americká diplomacia sa nedomnieva, že by rokovania o prímerí a výmene rukojemníkov a palestínskych väzňov medzi Izraelom a hnutím Hamas boli na mŕtvom bode. Novinárom to dnes povedal hovorca amerického ministerstva zahraničia Matthew Miller po tom, ako Izrael v utorok z Dauhy stál svojich vyjednávačov, údajne kvôli patovej situácii v rozhovoroch.
Americké médiá dnes tiež informovali, že kancelária izraelského premiéra Benjamina Netanjahua požiadala Biely dom o nový termín zrušeného rokovania vo Washingtone, a to už v budúcom týždni. To Miller nepotvrdil, uviedol však, že USA chcú Izraelu predstaviť svoj plán pre Rafáh.
Mŕtvy bod
"Nezdieľam názor, že by rokovania boli na mŕtvom bode. Z podstaty rokovaní vyplýva, že najťažšie otázky si necháte až na záver. Veríme ale, že napriek vzájomnému nesúladu možno nájsť spoločnú reč, "povedal americký hovorca.
Rafáh, palestínskeho mesta na juhu Pásma Gazy, symbolizuje eskaláciu súčasných nezhôd medzi USA a Izraelom. Netanjahov kabinet trvá na pozemnej invázii do mesta, v ktorom sa podľa neho ukrývajú posledné zoskupenia bojovníkov Hamasu.
USA argumentujú, že inváziu nemôžu podporiť, kým Izrael nepredstaví dôveryhodný plán ochrany tamojšieho až 1,5 milióna civilistov a trvajú na tom, že Hamas možno v oblasti zlikvidovať prostredníctvom šetrnejších vojenských operácií.
Svoje návrhy hodlali americkí zástupcovia izraelským náprotivkom predstaviť pri rokovaní vo Washingtone, ktoré Netanjahu tento týždeň zrušil, povedal hovorca americkej diplomacie Miller.
USA rezolúciu nevetovali
Izrael sa rozhodol svoju delegáciu do Washingtonu neposlať po tom, ako USA nevetovali rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN požadujúcu okrem iného okamžité prímerie v Pásme Gazy, vôbec prvú rezolúciu Rady obsahujúcu takúto formuláciu od začiatku vojny vlani v októbri.
Libanonská tlač s odvolaním sa na egyptské zdroje oboznámené s plánmi izraelskej armády informovala, že Izrael plánuje začať pozemnú inváziu do Rafáhu po 12. apríli, keď sa končí trojdňový moslimský sviatok íd al-fitr nadväzujúci na postný mesiac ramadán, najneskôr začiatkom mája.
Miller na dnešnej tlačovej konferencii nedal priamu odpoveď na otázku, aké kroky sú USA ochotné prijať, aby prinútili Izrael, najväčšieho zahraničného poberateľa americkej vojenskej pomoci na svete, vyhovieť ich požiadavkám.
Miller iba poznamenal, že aby Washington a Tel Aviv definitívne prekonali niektoré svoje nezhody, je nutné, aby vznikol samostatný palestínsky štát.
Vojna v Pásme Gazy dnes pokračovala 173. dňom. Konflikt podnietili teroristické útoky ozbrojencov Hamasu a ich spojencov, ktorí vlani v októbri v izraelskom pohraničí povraždili takmer 1200 ľudí a ďalších asi 250 osôb zavliekli na palestínske územie. Izraelská ofenzíva si podľa úradov spravovaných Hamásom vyžiadala už bezmála 32 500 obetí z radov Palestínčanov, z toho je podľa Izraela vyše 13-tisíc bojovníkov Hamasu.