Medzinárodný súdny dvor dnes nariadil Izraelu, aby nekládol prekážky dodávkam jedla a ďalšieho nevyhnutného tovaru do Pásma Gazy. Stalo sa tak v rámci konania ohľadom podnetu Juhoafrickej republiky, podľa ktorej Izrael pácha v Pásme Gazy genocídu.
Súd v rozhodnutí cituje správy orgánov OSN, podľa ktorých je zhoršenie humanitárnych podmienok na palestínskom území výsledkom izraelských reštrikcií. To už skôr Izrael odmietol.
Dodávky humanitárnej pomoci
Na základe povinností, ktoré vyplývajú z medzinárodného práva, Medzinárodný súdny dvor vyzval Izrael, aby prijal "všetky potrebné a efektívne opatrenia", aby zaručil plynulé dodávky potrebnej humanitárnej pomoci, a to vrátane jedla, pitnej vody, liekov, hygienických pomôcok a tiež paliva.
Práve dodávkam paliva Izrael istý čas bránil kvôli obavám, že by ich využilo palestínske hnutie Hamas v bojoch proti izraelskej armáde.
Medzinárodný súdny dvor ďalej Izrael vyzval, aby zaručil, že jeho armáda neporušuje práva Palestínčanov v Pásme Gazy. Takýmto porušením by podľa tribunálu bolo zadržiavanie dodávok "naliehavo nevyhnutnej humanitárnej pomoci".
Vo svojom rozhodnutí Medzinárodný súdny dvor cituje správy OSN a ďalších medzinárodných organizácií, ktoré popisujú zlú a zhoršujúcu sa humanitárnu situáciu v Pásme Gazy, kde izraelská armáda vedie pozemnú operáciu proti palestínskemu hnutiu Hamas.
Rozsiahle obmedzenia
V rozhodnutí súd napríklad cituje tvrdenia Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva z 19. marca, podľa ktorého "situácia okolo hladu, nedostatku potravín a hladomoru (v Pásme Gazy) je výsledkom rozsiahlych reštrikcií Izraela na vstup a distribúciu humanitárnej pomoci a tovaru na predaj".
Takéto tvrdenia však Izrael odmieta. Podľa neho je objem pomoci obmedzený kvôli zlej organizácii distribúcie v Pásme Gazy.
Súd uviedol, že v porovnaní s januárom, keď nariadil Izraelu, aby sa zdržal akýchkoľvek činov, ktoré by mohli spadať pod Dohovor o genocíde, a aby zabezpečil, že sa jeho vojaci nedopustia podobných činov voči Palestínčanom, zhoršila.
Vtedy smrť v súvislosti s hladom len hrozila. V súčasnosti však úrady OSN už registrujú niekoľko desiatok úmrtí, ktoré priamo súvisia s nedostatkom jedla, uviedol súd.
Podnet za genocídu
Medzinárodný súdny dvor sa zaoberá podnetom, v ktorom Juhoafrická republika obvinila Izrael zo štátom vedenej genocídy v Gaze. Ešte o ňom nerozhodol a len vydal nariadenie. Izrael a jeho západní spojenci označili juhoafrické obvinenia za nepodložené.
Súd dnešným rozhodnutím vyhovel žiadosti Juhoafrickej republiky, aby tribunál vydal nové nariadenie alebo doplnil to januárové ohľadom humanitárnej situácie v Pásme Gazy. Izrael to odmietal. Medzinárodný súdny dvor tiež nariadil, aby Izrael do mesiaca odovzdal správu, ako nové nariadenie spĺňa.
Izrael vedie vojenské ťaženie proti Hamasu po teroristickom útoku na svoje územie v blízkosti Pásma Gazy. Palestínski ozbrojenci pri útoku zo 7. októbra podľa miestnych úradov povraždili takmer 1200 ľudí a na 250 osôb uniesli do Gazy.
Izraelská ofenzíva si podľa úradov spravovaných Hamásom vyžiadala už vyše 32 500 obetí z radov Palestínčanov. Podľa agentúr OSN na severe Pásma Gazy v súčasnosti hrozí hladomor.