Izraelský najvyšší súd dnes urobil krok pre obmedzenie výsad študentov náboženských škôl, ktorí majú výnimku z povinnej vojenskej služby a poberajú štátne štipendium. Súd vláde nariadil čiastočne obmedziť financovanie ješiv, ako sa židovské náboženské školy nazývajú, píšu portáli denníka The Times of Israel a denníka Haarec.
Izraelská vláda dnes tiež požiadala súd o predĺženie lehoty, dokedy má podať návrh zákona, ktorý by mal zaviesť vojenskú službu pre študentov ješiv.
Odpor verejnosti
Odpor voči výsadám študentov náboženských škôl podľa agentúr v sekulárnej spoločnosti vzrástol po začatí vojenskej operácie izraelskej armády v Pásme Gazy. Nábožensky vlažným Izraelčanom vadí predovšetkým výnimka z povinnej vojenskej služby. Kritizujú tiež vládne štipendiá, ktoré títo študenti dostávajú.
Najvyšší súd sa v minulosti zaoberal viacerými sťažnosťami, podľa ktorých výnimka z vojenskej služby porušovala princíp rovnosti občanov pred zákonom.
Výnimka pre ortodoxných židov bola zavedená už v roku 1948 a izraelské vlády ju nikdy nezrušili. V roku 2017 však najvyšší súd rozhodol, že je to diskriminačné ustanovenie, píše server The Times of Israel. Vláda má čas do konca marca, aby predstavila zákon, ktorý umožní odvod študentov náboženských škôl do armády.
Dodržanie lehoty
Kabinet premiéra Benjamina Netanjahua dnes súd požiadal o odloženie lehoty. Argumentuje tým, že vláda bola v poslednom čase vyťažená vedením konfliktu v Pásme Gazy. Podľa agentúr má premiér zrejme problém nájsť riešenie, keďže jeho vládu podporujú aj náboženské strany, ktoré povinnú službu pre ortodoxných židov odmietajú.
Najvyšší súd dnes však urobil krok pre obmedzenie výsad študentov ješiv. Vláde totiž zakázal vyplácať týmto školám prostriedky a štipendiá určené pre mužov vo veku, keď by mali slúžiť v armáde, napísala agentúra AP.
Opatrenie sa môže týkať až tretiny všetkých poslucháčov ješiv. Vlani v máji vláda schválila pre talmudické školy fondy vo výške 3,7 miliardy šekelov, píše agentúra AFP.
Súčasná výnimka z povinnej vojenskej služby končí aj v posledný marcový deň. Úrad generálnej prokurátorky dnes varoval, že ak vláda dovtedy neschváli novú úpravu, tak pre úrady sa stane nemožné nevykonávať odvody do armády.
Ortodoxní židia tvoria 13 percent izraelského obyvateľstva a ich podiel by mal vzrásť do roku 2035 až na pätinu, pretože táto skupina ľudí má zvyčajne mnoho detí. Časť Izraelčanov tiež kritizuje, že aktivity tejto časti obyvateľstva sú prinajmenšom z ekonomického hľadiska málo prospešné a závislé od štátnej pomoci.