Prezidenta USA Joea Bidena víta izraelský premiér Benjamin Netanjahu na návšteve Izraela. FOTO: Reuters
StoryEditor

Bidenova administratíva potichu schválila ďalšiu dodávku bômb a stíhačiek Izraelu, píše Washington Post

29.03.2024, 23:22
Autor:
ČTKČTK

Spojené štáty dodávajú Izraelu protivzdušnú obranu a muníciu, ale niektorí demokrati si myslia, že by USA mali pozastaviť zbrojné dodávky Izraelu, ak nezmierni obmedzenie vjazdu humanitárnej pomoci do Pásma Gazy.

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena v uplynulých dňoch ticho schválila ďalšiu dodávku bômb a stíhacích lietadiel Izraelu v hodnote niekoľkých miliárd dolárov. S odvolaním sa na nemenované zdroje z amerických ministerstiev obrany a zahraničia to dnes napísal americký denník The Washington Post (WP).

Zároveň poukazuje na skutočnosť, že Spojené štáty posielajú Ďalšie zbrane, hoci verejne vyjadrujú obavy z očakávanej izraelskej invázie do mesta Rafah na juhu Pásma Gazy s tým, že by mohla ohroziť životy státisícov palestínskych civilistov, ktorí tam utiekli pred bojmi na severe. Izraelská vláda sa k dodávke zbraní podľa WP odmietla vyjadriť.

image

Medzinárodný súdny dvor nariadil Izraelu, aby nekládol prekážky dodávkam jedla do Pásma Gazy

Vysoké riziko civilných strát 

Nový zbrojný balík podľa zdrojov WP obsahuje viac ako 1800 leteckých bômb typu MK84, čo je variant 900-kilogramovej bomby, a 500 bômb typu MK82 s hmotnosťou zhruba 230 kilogramov.

WP v tejto súvislosti tiež píše, že armády západných krajín bomby prvého typu v husto obývaných oblastiach prakticky prestali používať vzhľadom na to, že dokážu porovnať so zemou celé mestské bloky a spájajú sa s vysokým rizikom civilných strát na životoch.

Izrael odmieta obvinenia z bezohľadného bombardovania a tvrdí, že straty na životoch z radov civilistov má na svedomí Hamas, pretože sa jeho bojovníci ukrývajú v rezidenčných štvrtiach.

image

Amerika nechala Izrael pocítiť svoj hnev, Jeruzalem sa dostáva do izolácie. Netanjahu sa snaží udržať koalíciu

Pri izraelskej ofenzíve v Pásme Gazy zomrelo podľa úradov ovládaných Hamásom od októbra už najmenej 32 623 Palestínčanov. Izrael vojnu v Pásme Gazy začal s cieľom Hamas úplne zničiť po teroristickom útoku z vlaňajšieho 7. októbra, keď ozbrojenci Hamasu a jeho spojencov v izraelskom pohraničí povraždili takmer 1200 ľudí a zhruba 250 osôb zavliekli na palestínske územie.

Pri prvom a doteraz jedinom pokoji zbraní na konci novembra bola prepustená necelá polovica rukojemníkov.

Niektorí demokrati by zbrojné dodávky pozastavili 

Washington poskytuje Izraelu, svojmu dlhoročnému spojencovi, vojenskú pomoc vo výške 3,8 miliardy dolárov ročne, píše agentúra Reuters.

Spojené štáty dodávajú Izraelu protivzdušnú obranu a muníciu, ale niektorí demokrati, vrátane mnohých Bidenových spojencov, myslia, že by USA mali pozastaviť zbrojné dodávky Izraelu, ak Izrael nezmierni obmedzenie vjazdu humanitárnej pomoci do Pásma Gazy, ktoré je na prahu hladomoru, a nepredstaví konkrétne plány na ochranu civilistov pri plánovanom vpáde do Rafahu.

image

Najlepší priateľ Izraela v Európe: Maďarský prezident vyjadril podporu Jeruzalemu pri práve na suverenitu

Do Rafahu pri hranici s Egyptom zo svojich domovov v iných častiach Pásma Gazy utieklo odhadom 1,2 milióna Palestínčanov. Podľa izraelských a amerických činiteľov tam sú štyri prápory Hamasu.

"Žiadna červená línia neexituje"

Biden tento mesiac povedal, že rozsiahla izraelská ofenzíva v Rafahu by predstavovala takzvanú červenú líniu. Vzápätí toto vyjadrenie ale zmiernil, keď dodal, že "Izrael nikdy neopustí" a že "žiadna červená línia neexituje".

Americký prezident tiež požiadal predsedu izraelskej vlády, aby do Washingtonu tento týždeň vyslal tím bezpečnostných činiteľov, ktorým by americkí náprotivkovia navrhli alternatívy, ako eliminovať Hamas bez toho, aby bolo potrebné vpadnúť do Rafahu.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu návštevu zrušil, keď Spojené štáty nevetovali rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN, ktorá vyzvala na dočasné prímerie v Pásme Gazy a prepustenie rukojemníkov, ale neodsúdila Hamas.

Izraelskí predstavitelia podľa Bieleho domu nerozptýlili obavy Washingtonu z chystanej operácie v Rafahu, ale s preložením schôdzky vo Washingtone súhlasili.

Podľa plánu naopak Washington tento týždeň navštívil izraelský minister obrany Joav Galant. Ten okrem iného hovoril o tom, ako si Izrael musí zachovať vojenskú prevahu nad nepriateľmi.

Začiatkom marca WP napísal, že Spojené štáty od začiatku vojny v Pásme Gazy vlani v októbri schválili viac ako 100 zbrojných kontraktov s Izraelom, ktoré zahŕňali predaj a dodanie munície, bômb, ručných zbraní a ďalšieho vojenského materiálu.

01 - Modified: 2024-11-21 15:49:26 - Feat.: - Title: Čínsky minister obrany sa odmietol stretnúť s Austinom, dôvodom je postoj USA k Taiwanu 02 - Modified: 2024-11-21 14:44:44 - Feat.: - Title: Obchodná vojna s USA môže mať v Európe za následok recesiu a vysokú infláciu 03 - Modified: 2024-11-21 15:41:08 - Feat.: - Title: Antisemitské a absurdné, reaguje Netanjahua kancelária na zatykač 04 - Modified: 2024-11-21 12:43:53 - Feat.: - Title: Pri izraelských útokoch na Sýriu zahynulo 71 proiránskych bojovníkov 05 - Modified: 2024-11-21 15:56:53 - Feat.: - Title: Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na Netanjahua kvôli vojne v Pásme Gazy
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
21. november 2024 17:23