Volodymyr Zelenskyj FOTO: Reuters
StoryEditor

Zelenskyj opätovne vyzval na spoločné úsilie pri stíhaní vojnových zločinov

02.04.2024, 18:42
Autor:
TASRTASR

Európski ministri a medzinárodní vyšetrovatelia viac ako dva roky po začiatku ruskej ofenzívy na Ukrajine diskutujú o stave stíhania vojnových zločinov.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok opätovne vyzval medzinárodné spoločenstvo na spoločné úsilie pri stíhaní ruských vojnových zločinov. Vyjadril sa na konferencii v Haagu o stíhaní vojnových zločinov na Ukrajine.

"Spravodlivosť je silnejšia ako vojna Kremľa," povedal prostredníctvom videa Zelenskyj a uviedol, že agresori sa musia zodpovedať za svoje činy.

Európski ministri a medzinárodní vyšetrovatelia viac ako dva roky po začiatku ruskej ofenzívy na Ukrajine diskutujú o stave stíhania vojnových zločinov.

Na stretnutí ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba pripomenul masaker v Buči, ktorý sa podľa neho stal symbolom ruských zverstiev na Ukrajine.

"V Buči sa celý svet pozeral zlu do očí," povedal Kuleba. V okrese Buča bolo zabitých viac ako 1400 civilistov vrátane 637 priamo v Buči. Mnohé z obetí mali na tele strelné zranenia.

Ukrajina, jej spojenci a Európska komisia tvrdia, že chcú podozrivých vojnových zločincov postaviť pred súd.

Holandské ministerstvo zahraničných vecí uvádza, že doteraz na Ukrajine zdokumentovali viac ako 100-tisíc údajných vojnových zločinov.

Na konferencii, ktorej hostiteľom je Holandsko, sa zúčastňujú zástupcovia Európskej komisie, Ukrajiny, západných spojencov, Medzinárodného trestného súdu a európskej justičnej agentúry Eurojust.

Vojnovými zločinmi na Ukrajine sa zaoberá aj Medzinárodný trestný súd v Haagu. Hlavný prokurátor ICC Karim Khan vydal štyri medzinárodné zatykače na vysokopostavených Rusov za údajné vojnové zločiny, vrátane ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorého ICC obviňuje zo zodpovednosti za únosy a deportácie detí z okupovaných území na Ukrajine do Ruska. Moskva tieto incidenty označuje za evakuáciu z bojiska.

01 - Modified: 2024-04-19 21:19:54 - Feat.: - Title: Zelenskyj navštívil mestá na frontovej línii na východe Ukrajiny, odovzdal vyznamenania 02 - Modified: 2024-04-19 16:20:48 - Feat.: - Title: Snemovňa reprezentantov sa priblížila k schváleniu pomoci pre Ukrajinu. Legislatíva by mala mať podporu 03 - Modified: 2024-04-19 12:21:14 - Feat.: - Title: Zelenskyj prišiel do Doneckej oblasti, navštívil vojakov bojujúcich na fronte 04 - Modified: 2024-04-19 06:23:00 - Feat.: - Title: Šéf CIA varoval pred najhorším scenárom pre Kyjev: Ukrajina bez ďalšej pomoci môže prehrať vojnu už tento rok 05 - Modified: 2024-04-18 22:00:07 - Feat.: - Title: Ukrajina sa rozhodla udeliť najvyššie štátne vyznamenanie Alainovi Delonovi, postavil sa na stranu Kyjeva
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
20. apríl 2024 12:05