Pondelkový útok, pri ktorom zomrelo v Pásme Gazy sedem humanitárnych pracovníkov z organizácie World Central Kitchen, nebola smola.
V rozhovore, o ktorom dnes informuje agentúra Reuters, to povedal šéf a zakladateľ tejto organizácie José Andrés. Myslí, že príznačný je spôsob útoku, keď podľa neho izraelská armáda postupne zaútočila na vozidlá, v ktorých sa zamestnanci WCK nachádzali. Andrés nevie, kedy začne jeho organizácia v Pásme Gazy znovu pôsobiť.
Omyl pri bombardovaní
"Toto nebola smolná situácia, keď sa dá povedať ‘žiaľ‘, zhodili sme omylom bomby na zlé miesto," povedal Andrés v rozhovore. Poukázal pri tom na spôsob útoku, o ktorom informoval z nemenovaných zdrojov napríklad denník Haarec.
Podľa jeho popisu izraelský bezpilotný prostriedok zaútočil na konvoj vozidiel tak, že na autá vystreľoval rakety postupne, ako sa pohybovali posádky, a nie v jednom momente. Podľa Andrésa išlo o "systematický" útok. Izraelské aj americké úrady tvrdia, že vojaci nechceli udrieť na humanitárnych pracovníkov.
WCK tvrdí, že o pohybe svojich vozidiel izraelskú armádu predtým informovala. "Ale ani keby sme neboli koordinovaní (s izraelskou armádou), tak žiadna demokratická krajina a armáda nemôžu útočiť na civilistov a humanitárnych pracovníkov," uviedol Andrés.
Tragický incident
V utorok premiér Benjamin Netanjahu povedal, že za úderom na vozidlá WCK stojí izraelská armáda. Podľa neho išlo o tragický incident, ktorý sa však v období vojny môže stať. Izraelská armáda sľúbila, že incident vyšetrí profesionálny a nestranný orgán. Vyšetrenie incidentu po Izraeli chcú aj zahraničné krajiny vrátane blízkych spojencov, napríklad Spojené štáty.
Podľa Andrésa WCK stále zvažuje, či znovu spustí svoje aktivity v Pásme Gazy. Po pondelkovom údere organizácia oznámila, že svoje pôsobenie na tomto palestínskom území pozastavuje.
WCK spoločne so španielskou organizáciou Proactiva Open Arms napríklad organizovali prepravu a distribúciu potravín do Pásma Gazy cez námorný koridor z Cypru. Na palestínskom území panuje v súvislosti s izraelskou inváziou veľmi zlá humanitárna situácia a podľa OSN na severe Pásma Gazy hrozí hladomor.