Podpredsedníčka Európskej komisie Věra Jourová. FOTO: Reuters
StoryEditor

Tajné platby z Moskvy európskym politikom. Kauza s ruským ovplyvňovaním je "špičkou ľadovca," tvrdí Jourová

05.04.2024, 12:39
Autor:
TASRTASR

Krajne pravicový politik českého pôvodu Petr Bystroň, člen nemeckej strany Alternatíva pre Nemecko, je podozrivý z kontaktov s proruskou internetovou platformou Hlas Európy a zrejme za to bral peniaze.

Podpredsedníčka Európskej komisie Věra Jourová očakáva v kauze dezinformačnej kampane aj ďalšie obvinenia týkajúce sa možných tajných ruských platieb európskym politikom. Správa pochádza z tlačovej agentúry DPA.

Český Deník N napísal, že krajne pravicový politik českého pôvodu Petr Bystroň, člen nemeckej strany Alternatíva pre Nemecko, je podozrivý z kontaktov s proruskou internetovou platformou Hlas Európy a zrejme za to bral peniaze.

Český kabinet dal nedávno platformu na národný sankčný zoznam. Bystroň sa narodil v bývalom Československu, v roku 1987 s rodičmi emigroval do Nemecka.

image

Nemecký poslanec Bystroň popiera úplatky od proruskej platformy Voice of Europe, ktorá mala šíriť propagandu

"Som presvedčená, že to, čo teraz vieme, je len špička ľadovca," povedala Jourová v piatok pre české Hospodářské noviny.

Predpokladá, že Rusko platí oveľa viac politikov alebo vplyvných ľudí v Európskej únii, než je známe.

"Samozrejme, my (politici) nemáme nástroje na to, aby sme určili, o koho ide, ale tajné služby sú pripravené odhaliť tieto informácie a povedať to verejnosti - a to je dobré," poznamenala Jourová.

Dodala, že situáciu sťažujú rôzne stupne národnej bezpečnosti naprieč členskými štátmi Únie. "To, či ide skutočne o prípad korupcie, musia, samozrejme, rozhodnúť vyšetrovatelia a sudcovia," dodala eurokomisárka pre hodnoty a transparentnosť.

Bystroň pre DPA povedal, že správy v médiách sú "nepodloženými obvineniami".

Vo vyhlásení vedeniu strany AfD, do ktorého mala DPA možnosť nahliadnuť, Bystroň píše: "Nikdy som nezobral peniaze ani kryptomenu od zamestnanca VoE (a ani od žiadneho Rusa)."

01 - Modified: 2024-04-05 10:25:47 - Feat.: 1 - Title: NATO prispelo k demokracii v bývalých socialistických štátoch 02 - Modified: 2024-04-04 21:52:01 - Feat.: 1 - Title: Europoslanci neboli v kontakte s ruskou sieťou, tvrdí šéf strany. Podľa belgického premiéra im Moskva platila
01 - Modified: 2025-12-31 19:47:55 - Feat.: - Title: Srbsko sa chváli najstabilnejšou ekonomikou v regióne. Premiér však hovorí o probléme, ktorý brzdí vstup do EÚ 02 - Modified: 2025-12-31 19:15:22 - Feat.: - Title: Kino, operačná sála a mramor. Putin má na Kryme luxusný palác, ukazujú snímky 03 - Modified: 2025-12-31 19:03:16 - Feat.: - Title: Ukrajina podnikla dronový útok na veľký sklad paliva, cieľom bola aj ropná rafinéria v Rusku 04 - Modified: 2025-12-31 18:34:20 - Feat.: - Title: Ako posunúť rokovania o mieri na Ukrajine vpred? Rubio rokoval s predstaviteľmi európskych krajín 05 - Modified: 2025-12-31 16:46:54 - Feat.: - Title: Útok na Putinovu rezidenciu je výmysel. Ruské video je na smiech, reaguje Ukrajina na Moskvu
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
01. január 2026 09:38