Podivné bolesti hlavy, únava, závrate, nevoľnosť či postihnutie sluchu. To boli neduhy, ktoré dlhodobo trápili amerických diplomatov aj operatívcov CIA, pôsobiacich v kubánskom hlavnom meste. O tzv. havanskom syndróme sa začalo intenzívnejšie hovoriť v roku 2016 a odvtedy sa naňho sťažovali aj diplomati pôsobiaci napríklad v Rakúsku, Kolumbii či Vietname. V septembri 2017 musela CIA dokonca svojich ľudí zo „zdravotných dôvodov“ z Kuby odvolať, zredukovaný bol aj počet zamestnancov veľvyslanectva.
Havanský syndróm: Správa spája záhadnú chorobu s ruskou spravodajskou jednotkou
Pôvod syndrómu je stále neznámy, hovorí sa o akustickej zbrani, ktorá s pomocou vysokofrekvenčných vĺn môže zasiahnuť mozog obete. Vo svojich rukách ju podľa najnovšieho zistenia spoločnej investigácie portálu The Insider, nemeckého Der Spiegel a relácie 60 Minutes americkej stanice CBS mohli mať starí známi z jednotky 29155 ruskej vojenskej rozviedky, ktorých si pamätáme zo spájania s útokom na bývalého agenta Sergeja Skripaľa či na muničný sklad v českých Vrbeticiach v októbri 2014.
Havanský syndróm
Korene havanského syndrómu ale môžu siahať až do počiatkov studenej vojny – vtedy sa však hovorilo o tzv. moskovskom signále, o ktorom v rokoch 2022 a 2023 zverejnili americkí historici Peter Kornbluh a William Burr z National Security Archive rad do tej doby prísne utajovaných dokumentov.
Americké veľvyslanectvo v Moskve bolo už od roku 1953 pravidelným terčom sovietskeho mikrovlnného „ostreľovania“. V rezidencii amerického veľvyslanca známej ako Spaso House objavili v roku 1952 odpočúvacie zariadenie ukryté v drevorezbe, ktorú v roku 1946 darovali vtedajšiemu veľvyslancovi Williamovi Averellovi Harrimanovi (1943–1946) sovietske pionierky. Američania zariadenie dlho nemohli odhaliť aj preto, že zdroj jeho energie bol generovaný rádiofrekvenčnými vlnami vysielanými z dodávky zaparkovanej cez ulicu.
V júli 1959 Moskvu navštívil vtedajší americký viceprezident Richard Nixon, aby tu zahájil Americkú národnú výstavu spotrebného tovaru a kultúrnych diel od Edwarda Hoppera až po Jacksona Pollocka. Chcel si zvýšiť svoje medzinárodné renomé pre svoj očakávaný boj o Biely dom v roku 1960...
Zostáva vám 85% na dočítanie.